Yağışın az olduğu veya hiç yıllarca hiç olmadığı bölgelerde oluşan çöller, aynı zamanda dünya üzerinde görebileceğimiz en ilginç ve etkileyici manzaraları da sunuyor. Asya'dan Afrika'ya ve hatta Avustralya'ya uzanan bu muhteşem çöller hangileri?

Sahra Çölü

''Büyük Sahra'' olarak da bilinen bu çöl, dünyanın en büyük sıcak çölü olma özelliğini de taşıyor. Sahra Çölü o kadar büyük ki Afrika'da birçok ülkenin sınırları içinde kalıyor. Çölün bazı bölgelerine yıllar boyunca hiç yağmur düşmemesine rağmen yağan yağmurlardan hemen sonra bitki örtüsü canlanıyor ve burada çıkan bitkiler sadece iki gün içinde olgunlaşabiliyor. Barındırdığı mineraller bakımından da çok zengin olan Sahra Çölü'nü sınırları içine alan ülkeler arasında Cezayir, Mısır, Nijer, Tunus, Fas gibi birçok Afrika ülkesi var. Hem Sahra'nın muhteşem manzaralarını görmek de Fas'ın renkli dünyasını keşfetmek için Kazablanka harika bir başlangıç olabilir.

Antarktika

Evet, yanlış duymadınız. Buzlarla kaplı Antarktika da çöl olarak kabul ediliyor. Çünkü burası diğer tüm çöllerde olduğu gibi çok az yağış alıyor. Bazı dönemlerde eksi 40 hatta eksi 50'lere varan hava sıcaklığı da buranın en kurak bölgelerden biri olmasının başlıca nedeni. Antarktika'da bulunan çöllerse, ''arktik çöl'' veya ''soğuk çöl'' olarak adlandırılıyor. Üstelik sevimli penguenleri de burada görmek mümkün.

Dünyanın en güzel çölleri

Gobi Çölü

Çin ve Moğolistan'ın bazı bölgelerini kapsayan Gobi Çölü aynı zamanda birçok kişi tarafından ''ölüm çölü'' olarak da adlandırılıyor. Gobi bölgede bulunan çöller arasında o kadar ikonik hale gelmiş ki sadece burayı görmek isteyenler için fotoğraf turları düzenleniyor.

Dünyanın en güzel çölleri

Sonoran Çölü

Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya ve Arizona eyaletleri ile Meksika'nın bir bölümünü kapsayan bu çölse artık ikonikleşimiş kaktüsleri ile biliniyor. Amerikan film endüstrisi Hollywood'un da yanı başında yer alan çöl bazı filmlerin çöl sahnelerine de ilham olmuş veya film seti olarak kullanılmış.

Dünyanın en güzel çölleri

Thar Çölü

Hindistan ve Pakistan arasında kalan bölgede yer alan bu uçsuz bucaksız çöl de fotoğrafçıların en sevdiği yerlerden biri. Çölün özellikle gün doğumu ve gün batımı manzaraları buraya gelen herkeste hayranlık uyandırıyor. Ancak burası aynı zamanda dünyanın en tehlikeli yerlerinden de biri çünkü çölde zehirli yılan türlerinin de yaşadığı biliniyor.

Dünyanın en güzel çölleri

Mojave Çölü

Ölüm Vadisi'ni de kapsayan bu çöl, Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde yer alıyor. Kuzey Amerika'nın deniz seviyesinden en alçak noktasını da barındıran çöle en yakın kentlerden biri ise kumarhaneleri ile ünlü Las Vegas.

Dünyanın en güzel çölleri

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.