Sadece pasaportunuzla dünyanın neredeyse tüm ülkelerine gitmeyi herkes arzular. Bu konuda Türkiye olarak Avrupa ve ABD, Kanada gibi ülkelere maalesef vizesiz gidemiyoruz. Oysa ki bazı ülke pasaportu kullananlar bu konuda çok şanslı. İşte pasaport index’in 2017 verilerine göre dünyanın en güçlü pasaportları.

Almanya ve Singapur lider İlk iki sırada

Almanya ve Singapur var. Her iki ülke vatandaşları da dünya üzerinde tam 159 ülkeye pasaportsuz seyahat edebiliyorlar. Bir başka Avrupa ülkesi İsveç de 158 ülkeyle listede 3. sıraya yer alıyor. Avrupa Birliği ülkeleri Danimarka, Finlandiya, İtalya, Fransa, İspanya, Norveç, İngiltere, Güney Kore ve ABD pasaportu taşıyanlar, dünya üzerinde 157 ülkeyi vizesiz ziyaret yapabiliyorlar.

Dünyanın en güçlü pasaportları (2017)

Sırada Avrupa ülkeleri var

İsviçre, Hollanda, Lüksemburg, Belçika, Avusturya, Portekiz, Malezya ve Japonya pasaportu taşıyanlar da dünya üzerinde 156 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor. Bu ülkeleri İzlanda. Malta, Çek Cumhuriyeti. Macaristan, Slovenya, Slovakya, Litvanya gibi sonradan AB’ye giren ülkeler izliyor. Türk pasaportunun vizesiz ya da kapıda vizeyle gezebileceği ülke sayısı ise 104. Türkiye bireysel sıralamada ise 199 ülke içerisinde 88. sırada yer alıyor.

Dünyanın en güçlü pasaportları (2017)

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.