Yurt dışında tatile giderken karşılaştığımız en önemli engellerden birisi de vize. Ancak dünyada öyle ülkeler var ki pasaportuna sahip olduğunuzda vize gerekmeksizin çok sayıda ülkeye kolayca gidebilir ve gezebilirsiniz. Adeta her kapıyı açan dünyanın en güçlü pasaportları hangileri?

Lihtenştayn

Lihtenştayn

Avrupa'nın ve dünyanın en küçük ülkelerinden birisi olan Lihtenştayn pasaportuna sahipseniz tam 159 ülkeye vize gerekmeksizin seyahat edebilirsiniz.

Uçak Bileti

Malezya ve Malta

Malezya ve Malta

Malezya ve Malta pasaportu taşıyanlar aralarında Avrupa ve Amerika ülkelerinin de bulunduğu 163 ülkeye vizesiz olarak giriş yapabiliyorlar.

Güney Kore

Güney Kore

Özellikle teknolojik gelişmesiyle dikkat çeken Güney Kore'nin pasaportuna sahip olanlar Uzak Doğu'dan Avrupa ve Amerika'ya 166 ülkeye vizesiz girebiliyor.

Singapur

Singapur

Uzak Doğu'nun yine en güçlü ve aynı zamanda da yüzölçümü olarak en küçük ülkelerinden birisi olan Singapur pasaportunu taşıyorsanız tam 167 ülkeye vizesiz olarak girebilirsiniz.

Kanada

Kanada

Aynı zamanda dünyanın en yaşanabilir ülkelerinden biri olarak gösterilen Kanada pasaportuna sahipseniz, yurt dışına çıkmak ister misiniz bilmiyoruz ama 170 ülkeye vize şartı olmaksızın giriş yapabilirsiniz. Alternatif olarak Fransa pasaportu da Kanada gibi 170 ülkeye giriş olanağı veriyor.

Belçika

Belçika

Dünyanın en düzenli şehirlerine sahip Belçika aynı zamanda vatandaşlarına farklı dünyaları keşfetmelerini sağlayan güçlü bir pasapırt veriyor. Belçika pasaportunuz varsa 171 ülkeye vizesiz gidebilirsiniz.

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık

Dünyada en fazla ülkeye vizesiz giriş olanağı veren ülke pasaportu unvanını ise Birleşik Krallık taşıyor. Birleşik Krallık pasaportu ile kimsenin vize sormadan gidip gezebileceğinz ülkelerin sayısı 173. Dünyada bu kadar fazla ülkenin kapılarını açan tek ülke Birleik Krallık değil. İsveç ve Finlandiya pasaportlarından birine sahipseniz vize gerekmeksizin yine 173 ülke sizi bekliyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
402 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN