Dünyanın en değerleri markaları (2014)

nihanbayram

10 yıldır yapılan dünyanın en değerli markaları araştırması yayınlandı. RandZ Top 100 sitesi. bu yılki araştırma sonuçlarını açıkladı. Dünyanın en değerleri markaları hangisi ve hangi ülkeden çıkmış. İşte yanıtı.

Google

Google

Listede ilk sırayı 159 milyar dolarlık değeriyle Google aldı. Hepimizin internet başında sık sık sorularıyla başvurduğu Amerikan şirketi olan Google, geçen seneden beri marka değerini %40 oranında arttırmayı başardı.

Apple

Apple

Geçen yıl listenin zirvesinde yer alan Apple ise bu yıl marka değerini biraz yitirdi. Geçen yıla göre marka değerinde %20’lik düşüş yaşayan Apple ikinci sıraya geriledi. Apple’ın bu düşüşün en büyük sebebi olarak akıllı telefon ve tablet pazarında Samsung gibi rakiplerinin de satışlarını arttırması gösteriliyor.

IBM

IBM

Listede yerini koruyan marka ise IBM oldu. Dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketi olan Amerikan merkezli IBM, 108 milyar dolarlık marka değerini korumayı başardı.

Microsoft

Microsoft

Dördüncü sırada bir başka teknoloji şirketi Microsoft var. Microsoft, marka değeri 90.185 milyar dolara yükselerek 4. sıraya çıktı. Microsoft’ta geçen yıla göre %29’luk artış var.

McDonald’s

McDonald’s

Dünyanın en değerli markaları listesinde bir başka Amerikan markası McDonald’s var. Dünyanın en büyük fast food restoran zincirlerine de sahip olan McDonald’s, geçen yıla göre marka değerini %5 oranında düşürerek 85.706 milyon dolarla 5.sıraya geriledi.

Coca Cola

Coca Cola

Listenin üst sıralarında yer alan bir başka gıda markası Coca Cola var. Amerikan şirketi Coca Cola 80.683 milyon dolarlık marka değeriyle 6.sırada yer aldı. Coca Cola geçen yıla göre marka değerini %3 arttırdı. Coca Cola’nın başında ise bir Türk CEO Muhtar Kent bulunuyor.

Visa

Visa

Listede 7.sırada da yine bir Amerikan şirketi var. Dünyanın ilk dijital para işlemi yapılmasını sağlayan kuruluş olan Visa, marka değerini %41 arttırdı ve 79.197 dolara çıkardı.

AT&T Telekom

AT&T Telekom

Dünyanın en değerli markaları listesinde 8.sırada yine bir Amerikan firması var. Teksas merkezli AT&T dünyanın en büyük telefon şirketidir. Şirket marka değerini geçen yıldan bu yana %3 arttırarak 77.883 milyon dolara yükseltti.

Marlboro

Marlboro

Listenin 9.sırasında yine bir Amerikan firması Marlboro var. Dünyanın en büyük tütün firması olan Marlboro marka değerini 67.341’e düşürdü ve geçen yıl 8.sırada yer aldığı listede bu yıl 9.sıraya geriledi.

Amazon

Amazon

Dünyanın en değerli markaları listesine giren bir başka Amerikan şirketi de dünyanın en büyük internet alışverişi sitesi olan Amazon. Amazon firması marka değerini %41 en çok arttıran firma oldu ancak 64.255 milyon dolarla listede 10.sırada yer aldı.

nihanbayram
Nihan Bayram
522 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar