Dünyada büyüklükleriyle denize benzetilen, birden fazla ülkeye sınırı olan, çok sayıda canlıya hayat veren çok sayıda göl var. Seyahat rotasına farklı deneyimler katmak isteyenler ve göllerin büyüklüklerini merak edenler için dünyanın en büyük göllerini araştırdık.

Hazar GölüDünyanın EN büyük gölleri

Hazar Gölü’ne, bölge halkı ‘Hazar Denizi’ der. Gerçekten büyüklüğüyle deniz olmayı hak eden bir göl burası. Hem deniz hem de göl özelliği taşır ve aynı zamanda büyük petrol yataklarına sahip. Azerbaycan, Rusya, Kazakistan, Türkmenistan ve İran’a sınırı var. Bu ülkelerin ticari, turistik can damarıdır. 371.000 kilometrekare alana sahip Hazar Gölü, Volga, Ural ve Kura Nehirleri ile beslenir.

Superior GölüDünyanın EN büyük gölleri

Dünyanın tatlı su olarak en büyük gölü olan Superior Gölü, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada sınırında yer alır. Kış aylarında buzla kaplı bu göl, balık çeşitliliği açısından oldukça zengindir. Superior Gölü aynı zamanda diğer göllerin aksine dalgalı suya da sahiptir. Bu yüzden dünyada üzerinde sörf yapılabilen yegane göllerden biri olarak bilinir. 82.103 kilometrekare alana sahiptir.

Victoria GölüDünyanın EN büyük gölleri

İçinde 84 adanın yer aldığı dünyanın hem büyük hem de doğa harikası göllerinden biri olan Victoria Gölü, Afrika kıtasının de en büyük gölüdür. 68.800 kilometre alanda yer alan bu göl, Kenya, Uganda ve Tanzanya sınırları içindedir. Afrika’nın ortasında böylesine etrafı yeşille kaplı büyük bir su kaynağı görmek çok etkileyici. Bu göl, Nil Nehri’nin en önemli su kaynağıdır.

Huron GölüDünyanın EN büyük gölleri

Kuzey Amerika’daki bir başka büyük göl ise Huron Gölü. 59.600 kilometrekarelik alanıyla dünyanın en büyük üçüncü tatlı su gölü olan Huron, buzulların hareketlenmesiyle oluşmuş. Michigan Gölü ile bir boğazla ayrılmıştır. Bazı coğrafya bilimcileri, bu iki gölün tek göl olarak birleşmiş olduğunu söyler.

Michigan GölüDünyanın EN büyük gölleri

Kuzey Amerika’daki bir başka büyük göl olan Michigan Gölü, Huron Gölü havzasına yapışıktır. Ancak Kuzey Amerika’daki diğer göllerin aksine sadece ABD sınırları içinde yer alır. Kışın dört ay kadar donan gölde şiddetli fırtınalar bile görülebilir. 58.000 kilometrekarelik alana sahip bu gölde su sporları konusunda çok güzel seçenekler var.

Tanganika GölüDünyanın EN büyük gölleri

Orta Afrika’da yer alan Tanganika Gölü, Baykal Gölü’nden sonra dünyanın en derin ikinci gölü unvanına sahip. Derinliği 1.470 metreye kadar iner. Bu göl bünyesinde barındırdığı balık çeşitliliğiyle öne çıkar. 300’den fazla balık cinsinin sadece bu göle özgü olduğu biliniyor. 32.900 kilometrekarelik alana sahiptir.

Baykal GölüDünyanın EN büyük gölleri

Rusya’nın en ücra köşesi Sibirya’da bulunan Baykal Gölü, dünyanın en derin gölü unvanına sahip. Tektonik oluşuma sahip bu göl aynı zamanda tatlı suyuyla dikkat çeker. Baykal Gölü’nde yazı ve kışı ayrı olağanüstü güzellikte fotoğraflar çekilebilir.

Büyük Ayı GölüDünyanın EN büyük gölleri

Gölleriyle ünlü Kanada’nın en büyük gölü olan Büyük Ayı Gölü üzerindeki çok sayıda adacıklarla da dikkat çeker. 31.153 kilometrekare alan sahip bu göl ve çevresindeki bazı yerleşim yerleri Kanada’nın sayfiye yerleri olarak ünlüdür.

Malavi GölüDünyanın EN büyük gölleri

Dünyada başka yerde bulunmayan ender canlıların yaşadığı Malavi Gölü, 29,604 kilometre kare alana sahip. Afrika’da Malavi, Tanzanya ve Mozambik sınırları içinde yer alan bu göl akvaryum balıklarıyla da ünlüdür. Su aygırlarının da barınma yerlerinden olan bu göl aynı zamanda Tanzanya Milli Parkı’nın sınırları içine de girer. Bu park UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır.

Büyük Esir GölüDünyanın EN büyük gölleri

Kanada’nın bir başka büyük gölü de esir anlamına gelen Slave’den alan Büyük Esir Gölü’dür. Türkiye’nin en büyük gölü Van Gölü’nden 9 kat daha büyük olan Büyük Esir Gölü berrak suyuyla dikkat çeker. Gölün etrafında altın madenciliği ve balıkçılık önemli bir geçim kaynağıdır. Gölün üzerinde çok sayıda adacık bulunur.

Van GölüDünyanın EN büyük gölleri

Türkiye’nin en büyük gölü Van Gölü, büyüklüğü bakımından dünyanın en büyük 15. gölüdür. Nemrut Dağı’nın patlamasıyla oluşan volkanik çöküntü sonucu oluşmuş bu göl sodalı ve tuzlu bir suya sahip. Van Gölü, sodalı suya sahip dünyanın en büyük gölüdür. Üzerindeki adalardan Akdamar Kilisesi, Ermeni mimari özellikleriyle bölgenin önemli yapılarından biridir.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.