Dünyanın 7 harikası olarak bilinen ancak varlığını koruyamayan eserlerin yerine halen ayakta duran 7 yeni yapı daha eklendi.  New7Wonders Vakfı 2000 yılında dünyanın 7 yeni harikası belirlemek için bir yarışma yapmıştı. Bu yarışmada hala ayakta kalan insanların ziyaret edebildiği dünyanın dört bir yanından eserler seçildi. İstanbul’daki Ayasofya Müzesi de bu oylamalarda finalde kaybetti. İşte dünyanın 7 yeni harikası…

1- Çin Seddi

Yapımına 2 bin yıldan önce başlanmış bu devasa uzunluğunu çıplak gözle bile göremeyeceğiniz Çin Seddi, günümüze kadar ayakta kalmayı da başarmış. Çinliler Moğol saldırılarına karşı kendilerini korumak için bu seddi yapmış. Çin Seddi insan eliyle yapılmış en büyük eser olarak dikkat çekiyor. Aynı zamanda da uzaydan bakılınca dünyadan görülebilen tek yapı.

2 Petra Antik Kenti

Nebatilerin kayıp şehri olarak bilinen Petra, Ürdün'ün en fazla ziyaret edilen turistik yeri. Lut Gölü kenarında taş yapıların yer aldığı ve görkemli kanyon üzerindeki bu yapıların baş döndürücü bir güzelliği var. Nebatiler Ticaret yolu üzerinde yer alan bu bölgeye MÖ 400 yılında harika bir şehir kurdular. Romalılar da burayı işgal ederek yapıların zenginliği arttırdı. Petra Antik Kenti'ni İstanbul'dan Akabe'ye direkt uçarak gezebilirsiniz. Akabe uçak biletlerine göz atmak için tıklayın...

Dünyanın 7 yeni harikası

3-Tac Mahal

Hindistan'ın en önemli yapılarından olan Tac Mahal güzelliğiyle görenleri kendisine hayran bırakıyor. Belki de aşk için yapılmış bir yapı olmasının etkisi büyük. Timuroğlu Hanedanı Şah Cihan'ın ölmüş karısı için yaptırdığı bu yapı dünyanın da aşk için inşa edilmiş en güzel eseri olarak ünlenmiş. Tac Mahal gün içerisinde aya ve güneşe göre farklı renklere bürünmesiyle de dikkat çekiyor.

Dünyanın 7 yeni harikası

4- Kurtarıcı İsa Heykeli

Brezilya'nın en önemli sembollerinden biri olan Kurtarıcı İsa Heykeli Rio de Janeiro şehrinin tepesinde yer alıyor. Anıtımın yapımına Brezilya'nın kuruluşunun 100. yılı şerefine başlatılmış ve 1931 yılında açılmıştır. 30 metre yüksekliğindeki bu yapıda kollarını iki yana açmış İsa Peygamberin heykeli bulunuyor. Rio de Janeiro uçak biletlerine göz atmak için tıklayabilirsiniz.

Dünyanın 7 yeni harikası

5-Chichen Itza

Mayaların kurduğu bir şehir olan İtza, Meksika'nın Yucatan eyaletinde bulunuyor. Ülkenin en çok ziyaret edilen yerlerinden olan bu bölgedeki Kukulkan Piramid, dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilmiş. Tapınağın 9 terası var, bu da Maya inanışına göre göğün dokuz katını simgeler.

Dünyanın 7 yeni harikası

6- Machu Picchu

Güney Amerika'daki bir başka dünya harikası ise Peru'daki Machu Picchu. Inka İmparatoru Yupangui tarafından 1450 yıllarında yapılan bu yapı bugüne kadar ayakta kalmayı başarmış. Dağın tepesinde yer alan Machu Picchu'da tapınaklar ve bir şehir inşa edilmiş. İleri teknoloji olmadan bu yapıların nasıl yapıldığı sorgulanıyor. Inkalar bu arada tarım ve astrolojide dönemine göre ileri gitmiş bir topluluk.

Dünyanın 7 yeni harikası

7-Roma Kolezyum

Dünyanın en çok ziyaret edilen turistik noktalarından biri olan Roma'daki Kolezyum 2 bin yıllık geçmişe sahip. Yayımında binlerce hayvan ve dövüşler sırasında da çok sayıda insan ölmüş. Roma İmpartorluğu'nun ayakta kalan en önemli yapılarından biri. Uygun fiyatlı Roma uçak biletlerine göz atabilirsiniz.

Dünyanın 7 yeni harikası

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.