Dünyadan yaşamanız gereken 5 unutulmaz deneyim


Tuğba Hacıbayramoğlu
10 Aralık 2019 | 75

Seyahat etmek sadece farklı bir yeri görmenin ötesinde yepyeni bir dünyanın kapısını aralamak demek! Üstelik yaşadığımız gezegen birbirinden ilginç ve heyecan verici maceralarla dolu. İşte dünyanın farklı yerlerinden yaşamanız gereken 5 harika deneyim…

1- Büyük Set Resifi dalışı

Avustralya açıklarında bulunan Büyük Set Resifi (Great Barrier Reef) aynı zamanda dünyamızda yaşayan en büyük canlı organizma. Yüzlerce farklı türü barındıran bu benzersiz yerin derinliklerine inmekse birçok dalgıcın hayali. Sevimli yunuslarla ve deniz kaplumbağalarıyla birlikte yüzebileceğiniz bu macerayı deneyimlemek isterseniz Avustralya’ya biletleri karşılaştırmaya başlayın!

2- Tarihi Çin Seddi boyunca yürüyüş

Ülkenin savunması için inşa edilen Çin Seddi insan yapımı en büyük eser gibi birçok rekoru elinde bulunduruyor. Ülkenin başkenti Pekin’den sadece iki saatlik mesafede bulunan Çin Seddi’nin üzerinde yürüyerek günümüzde çok eski çağlara uzanan bir yolculuk yapabilirsiniz. Dünyanın en eski ve köklü uygarlıklarından biri olan Çin ile ilgili bilmeniz gerekenler ise yazımızda!

2- Tarihi Çin Seddi boyunca yürüyüş

3- Afrika’nın büyük beşlisiyle tanışma

Afrika’nın uçsuz bucaksız düzlüklerinde kıtanın vahşi yaşamıyla tanışmaya ne dersiniz? ‘Afrika Beşlisi’ olarak bilinen aslan, fil, bufalo, leopar ve gergedanları doğal yaşam alanlarında görebileceğiniz safari nabzınızı daha önce olmadığı kadar hızlandıracak bir maceraya dönüşecek.

4- Santorini’de gün batımı

4- Santorini’de gün batımı

Şüphe yok ki Santorini dünya üzerindeki en romantik yerlerden biri. Her yıl balayı için adaya gelen çok sayıda yeni evli çift bunun en iyi kanıtı! Ege’nin efsanevi adasının dünyada ününün giderek artmasının bir nedeni de görenleri kendine tam anlamıyla aşık eden gün batımı manzarası. Akşam saatlerinde adanın tepelerinden birine çıkarak beyaz evlerin üzerinde batan güneşi seyredebilirsiniz.

5- Angkor Wat tapınaklarını keşif

5- Angkor Wat tapınaklarını keşif

Unesco Dünya Mirası Listesi’ne de dahil edilen Angkor Wat, bugüne dek insanlık tarafından inşa edilen en görkemli yapı olarak anılıyor. 11. ve 13. yüzyıllarda inşa edilen tapınaklar çok geniş bir alana yayılıyor. Bu nedenle tamamını tek bir günde gezmek son derece zor. Dev fillerin üzerinde dolaşmaksa farklı bir atmosfere sahip bu yerin çevresinde dolaşmanın ilginç yollarından biri. Kamboçya gibi tapınaklarıyla ünlü Tayland’ın başkenti Bangkok’a gelmeyi düşünenler için ipuçları ise yazımızda!

5- Angkor Wat tapınaklarını keşif

Tuğba Hacıbayramoğlu
2217 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.