Dünyadan şaşırtıcı 8 trafik kuralı

muratekinay

Yurt dışına seyahat ettiğinizde araç kiralamayı planlıyorsanız, korna çalarken veya kirli bir arabayla yol alırken dikkat edin. Çünkü her an ceza alabilirsiniz. İşte, dünyanın farklı ülkelerinden ilk kez duyanları şaşırtan trafik ve sürüş kuralları…

İçindekiler

1- Geceleri korna çalmak

Ülkemizde araç kullanırken korna çalmak son derece normal ve alışılmış bir durum olsa da Avrupa ülkelerinde pek hoş karşılanmıyor. Özellikle gece saatlerinde araç kullanıyorsanız, kornaya mümkün olduğunca dokunmamaya çalışın.

Kornaya Basan

Uçak Bileti

2- Kırmızı ışıkta geçmek

Kırmızı ışık yanarken durmamız gerektiğini biliyoruz. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde bu kural biraz daha farklı işliyor. Ülkede araç kullanırken eğer yolda herhangi bir yaya veya araç bulunmuyorsa, kırmızı ışıkta da ceza almadan sağa dönmek mümkün. Ülkenin popüler kenti New York’a gelmenin hayalini kuranlar için şehirde yapılması gerekenler ise yazımızda.

Kırmızı Işık

3- Kirli araba kullanmak

Bulgaristan gibi bazı ülkelerde aracınız kirliyse, olumsuz bir izlenimin üzerine bir de ceza yiyebilirsiniz. Yani en iyisi yola çıkmadan arabanızı bir güzel yıkayın. Sınır komşumuz Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da görülmesi gereken yerler galerimizde!

Clean Car

4- Farları kapatırken dikkat

Bazı İskandinav ülkelerinde araba kullanırken gündüz de olsa farlarınızı açık tutmanız gerekebilir. Bunun nedeni ise sisli ve fazla aydınlık olmayan zamanlarda araç kullananların yolu rahatlıkla görebilmelerini sağlamak.

Farlar Açık Araç

5- Çocuklar arka koltuğa

Fransa gibi ülkelerde ise çocuklar arabada mutlaka arkada oturmalı. Eğer sadece ön koltuk varsa veya arka koltukta oturan diğer çocuklar nedeniyle araçta yer bulunmuyorsa bu kuralı yıkabilir ve çocuğu kemerini bağlayarak öne oturtabilirsiniz. Fransa’nın romantik başkenti Paris ile ilgili öneriler için hemen şehir rehberimize göz atın! 

Arka Koltukta Çocuk

6- Otostopçulara kötü haber

Para harcamadan seyahat etmenin en iyi yollarından biri de otostop çekmek. Ancak Rusya gibi bazı ülkelerde otostop yasaklanmış durumda ve bu kuralı çiğnerseniz ceza almanız muhtemel.

Otostop

7- Alkollüler de arka koltuğa

Çocuk olmasanız da ön koltukta oturmanız yasak olabilir. Bazı ülkelerde eğer uzaktan bile fark edilecek kadar alkollüyseniz, sadece arka koltukta oturmanıza izin veriliyor. Bu kuralı delmenin ise elbette cezası var! Farklı ülkeleirin kurallarına ve geleneklerine ilgiliyseniz, bu kurallar da ilginizi çekebilir! 

Alkollü araç


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar