Dünyadan göz kamaştıran 5 kayıp şehir

muratekinay

Bir zamanlar bulundukları bölgenin en popüler yerleri arasında gösterilirken sonradan çeşitli nedenle terk edilen ve günümüzde adeta bir hayalet şehri andıran yerler nereler?

İçindekiler

1- Ani – Türkiye

Kars şehir merkezinden 42 kilometre dışında bulunan Ani Antik Kenti geçmişte dönemin en büyük ve gelişmiş merkezlerinden biriyken sonradan terk edilen eski bir Ermeni yerleşimi. 500 yıldan uzun bir süredir yaşam olmayan Ani bugün eski kiliseleri ve diğer kalıntılarıyla ziyaretçileri bölgeye çekiyor. Bir dönem Rus hakimiyetinde kalan Kars’ta ayrıca Ruslardan kalan eski binaları da görmek mümkün. Pek çok yönüyle gezginleri şaşırtan Kars’ta yapılması gerekenler ve diğer öneriler için yazımıza göz atın!

Türkiye

Uçak Bileti

2- Geamana – Romanya

Geamana’nın hayalet şehir haline gelme hikayesi de son derece ilginç. Bölgede inşa edilen büyük bir bakır madeni için boşaltılan şehir sonradan çevreyi dolduran endüstri atıklarının etkisi ile boşaltıldı ve hayalet şehir görünümünü aldı. Roşia Poieni adı verilen madenden taşan sular köyün bulunduğu yerde bugün kızıl renkli sular yükseliyor.

kayıp

3- Nan Madol – Mikronezya

Okyanusun ortasında bulunan yemyeşil adalar muhteşem doğal güzellikleri ve tarihi kalıntılarıyla ‘Okyanusya’nın Venedik’i’ olarak da biliniyor. Önceki yüzyıllarda adada yaşayan yerliler tarafından kurulan şehir taştan inşa edilen dayanıklı yapıları sayesinde günümüze kadar ulaşabilmiş durumda.

kayıp

4- Çernobil şehirleri – Ukrayna

Ukrayna’nın Pripyat şehrinden yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Çernobil Nükleer Santrali’nin patlaması sonucu santralin çevresindeki şehirlerin pek çoğu hayalet birer kent haline geldi. O dönemden bugüne şehirlerde yaşam izine rastlanmasa da şimdilerde buralara turlar düzenleniyor ve patlamadan geriye kalanlar görülebiliyor. Vize ve pasaport almadan seyahat edebileceğiniz Ukrayna ile ilgili diğer öneriler yazımızda!

çernobil

5- Termessos Antik Kenti – Türkiye

Yurdumuzun pek fazla bilinmeyen tarihi zenginliklerinden biri de Termessos Antik Kenti. Antalya ilinin sınırlarında bulunan antik yerleşim yerden metrelerce yükseklikte ve zor ulaşılan bir noktada yer alıyor. Milattan önce önemli bir yerleşim merkezi olan Termessos’un daha sonra su kaynaklarını kaybetmesiyle terk edildiği ve ıssız yerlerden biri haline geldiği biliniyor. Deniz ve güneş tatili için ülkemizin bir numaralı adreslerinden olan Antalya’ya gelenlerin şehirde mutlaka yapması gerekenler yazımızda! Antalya’ya uçarak tüm bunları ve daha fazlasını görmek isterseniz de Antalya uçuşlarını karşılaştırmak için acele edin.

Antalya


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN