Dünyadan girilmesi kesinlikle yasak 8 yer

muratekinay

Afrika'dan Asya'ya, Avrupa'dan Amerika'ya dünya üzerinde ziyaret edebileceğiniz ve keşfedebileceğiniz sayısız ülke ve şehir var. Bununla birlikte dünyada öyle yerler var ister turistik amaçlı olsun ister başka nedenlerle ziyaret edilmesi kesinlikle yasak. Kimi tehlikeli zehirli yılanlar kimi de üzerinde gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar nedeniyle ziyarete kapanan bu yerler nerelerde dersiniz?

İçindekiler

Bilimsel araştırmalar adası Surtsey

İzlanda açıklarında yer alan bu ada 1963 yılında meydana gelen bir volkanik patlama sonucu ortaya çıktı ve bu nedenle bilim insanları tarafından dünyada en çok araştırılan bölgelerden biri haline geldi. Adada bulunan farklı canlı yaşamı nedeniyle burası dünyanın en önemli araştırma merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor ve dışarıdan ziyaretçi girişine izin verilmiyor.

Surtsey Adası

Uçak Bileti

Yılanlarla dolu Ilha da Quemiada Grande

Güney Amerika ülkesi Brezilya'da bulunan bu yere girişin yasak olmasının nedeni zehirli yılanlarla çevrili olması. Isırdığı anda çok kısa süre içinde öldürücü etkisi bulunduğu bilinen bu yerin yakınlarına bile yaklaşmak yasak. Üstelik buna kalkışmak tahmin edebileceğiniz gibi son derece tehlikeli.

Ilha da Quemiada Grande

Rahiplere kapılarını açan Ise Tapınağı

Japonya'nın en ünlü kutsal mekanlarından biri olan Ise Tapınağı'nı birçok ziyaretçi görmek istese de bu pek mümkün değil. Nedeni ise tapınağın sadece Japon kraliyet ailesinin üyeleri ile rahipler için kapılarının açık olması. Yani bu iki gruptan birine dahil değilseniz, bu tapınağın kapısından içeri girmeniz pek olası değil.

Ise Tapınağı

Biyolojik silah testi yapılan Gruinard Adası

Birleşik Krallık'a bağlı bu ada da tıpkı Surtsey gibi testler için kullanılmış bir yer. Ancak burada Surtsey Adası'ndan farklı olarak bilimsel çalışmalardan çok biyolojik silah testleri yapıldı. Zamanla ada ve çevresinin temizlendiği söylense de birçok kişi halen buraya yaklaşmaktan dahi çekiniyor. Ada bu nedenle uzun yıllardır bir hayalet kasaba gibi boş ve ıssız.

Gruinard Island | hairypeatcutter

Havacılık testleri ile bilinen 51. Bölge

Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan bu yerde uzun yıllardır havacılıkla ilgili araştırma ve testler yapıldığı biliniyor. Bölgeye yetkililer dışında herhangi bir ziyaretçinin kabul edilmesi ise söz konusu değil.

https://assets.enuygun.com/media/lib/825x620/uploads/image/area-51-carinamckee-13608.jpeg

Aborjinlerin yurdu Kuzey Sentinel Adası

Göz alıcı sahilleri ve balta girmemiş ormanları ile ziyaretçiler için son derece cazip olsa da Kuzey Sentinel Adası'nı ziyaret etmeniz pek güvenli değil. Hindistan açıklarında, Bengal Körfezi'nde bulunan Andaman adalarından biri olan bu adaya giriş yıllar önce yasaklanmış. Nedeni ise adada yaşayan yerli halk Aborjinlerin oluşturduğu tehlike. Eğer doğa ve deniz için buraya gelmeyi düşünüyorsanız tercihinizi bölgede bulunan daha güvenli diğer adalardan yana kullanmanız yararınıza olacaktır.

Kuzey Sentinel Adası

Dünyanın tohum deposu Svalbard

Norveç'te bulunan bu depoda dünya üzerinde bilinen neredeyse tüm bitkilerin tohumları saklanıyor. Dünyada yaşanabilecek olası bir felakete karşılık saklanan tohumların bulunduğu depo bir dağın altında bulunuyor ve buraya girmek de tahmin edebileceğiniz gibi yasak.

Svalbard

Vatikan'ın çok gizli arşivleri

İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Vatikan, aynı zamanda dünyanın en gizemli yerlerinden biri. Neredeyse her bir köşesinde farklı efsaneleri barındıran Vatikan'ın gizli arşiv odaları ise birçok kişi için girmenin neredeyse imkansız olduğu yerlerin başında geliyor. Önceleri bu arşivlere bilimsel araştırmalar için izin alarak girmek mümkünken günümüzde bilimsel araştırma da dahil hiçbir gerekçe ile buranın kapısından adım atmak çok kolay değil. Gizli arşivlere giremeseniz de Vatikan'ı görmek ve Roma sokaklarında turlamak isterseniz hemen en uygun Roma uçak bileti fırsatlarını karşılaştırın.

Vatikan


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN