Portekiz’de yemeğe tuz eklerken veya Hindistan’da otobüse binerken dikkatli olun! Dünyanın farklı ülkelerinde uygulanan ilginç kurallar özellikle bu yerleri ilk defa ziyaret edenleri fazlasıyla şaşırtıyor.

1- Amerika Birleşik Devletleri’nde bir yere giderken 

Ülkede bazı büyük şehirler dışında kent içi ulaşım genellikle özel araçlarla sağlanıyor. Yani Amerika’da kendinize ait veya kiralık bir aracınız yoksa pek çok yere ulaşmanız fazlasıyla zor. Bu arada, ülkenin popüler şehri New York ile ilgili ipuçları yazımızda!

2- Hindistan’da otobüsle yolculuk 

Otobüs yolculuğu konusunda ilginç bir deneyim vaat eden yerlerden biri ise Hindistan. Ülkede otobüsten inmek istediğinizde otobüslerde yer alan ipi çekmek gerekiyor. Dünyanın en kalabalık ülkelerinden olan Hindistan’da otobüsler de fazlasıyla kalabalık.

2- Hindistan’da otobüsle yolculuk 

3- Mısır’da el hareketleri

Mısır’ın özellikle kırsal bölgelerinde el hareketlerini sık kullanmak pek hoş karşılanmıyor. Hatta bu hareketler büyücülükle bağlantılı kabul ediliyor.

4- Japonya’da yemek yerken

4- Japonya’da yemek yerken

Ülkede bir restoranda yemek yerken önceden hesabı ödemeniz gerekebilir. Ülkenin başkenti Tokyo’yu keşfetmek isteyenler, şehirde görülmeye değer yerlere göz atmak için hemen tıklayın.

5- İtalya’da makarnaya ketçap dökmeden 

5- İtalya’da makarnaya ketçap dökmeden 

İtalya’nın pizzası ve makarnası meşhurdur. Ama makarna sipariş ettiğinizde sakın üzerine ketçap eklemeyin.

6- Tayland’da birine dokunurken

6- Tayland’da birine dokunurken

Taylandlılar son derece sıcakkanlı ve sempatik. Ancak onlarla konuşurken başlarına dokunmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü baş ülkede kutsal kabul ediliyor.

7- Rusya’da ıslık çalarken

7- Rusya’da ıslık çalarken

Islık çalmak biraz eğlenmek için uyguladığınız taktiklerden olabilir. Rusya’da ise ıslık çalmanın daha çok kötü şans ve yoksulluk getireceğine inanılıyor.

8- Portekiz’de yemeğe tuz eklerken

8- Portekiz’de yemeğe tuz eklerken

İlginç kuralları ve adetleriyle bilinen ülkelerden Portekiz’de özellikle bir eve misafir olarak gittiğinizde yemeğe tuz eklerseniz yemeği beğenmediğiniz anlamına gelebilir.

8- Portekiz’de yemeğe tuz eklerken

Tuğba Hacıbayramoğlu
2238 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.