Kredi kartı aidatlarından her ne kadar dert yansak da dünya ortalamasının altında aidat ücreti ödediğimiz ortaya çıktı. Türkiye kredi kartı yıllık ücreti dünya sıralamasında 18-21 Euro'luk ücretiyle ortalamının altında kaldı. En yüksek aidatı 59 Euro ile Şili öderken, İngiltere ve İrlanda'da kart aidat ücreti ödenmiyor.

İçindekiler

Türkiye'de kart aidat ücreti ortalamanın altında

Bankalararası Kart Merkezi'nin Hürriyet'e özel derlediği verilere göre dünyada bankalar ortalama 21 Euro yıllık kart ücreti alıyor. En yüksek kart ücreti 59 Euro ile Şili'de ödenirken, Arjantin, Meksika, Malezya gibi gelişmekte olan ülkeler de kart ücretinde Türkiye'yi geçti. Küresel kredi kartı yıllık ücreti liginde Türkiye 18 Euro ile 21 Euro’luk dünya ortalamasının biraz gerisinde kaldı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre dünyada birincilik 59 Euro ile Şili’ye aitken İrlanda ve İngiltere ise yıllık kart ücreti almıyor. Çin'de ise hükümetin harcamayı arttırma çabası nedeniyle kart aidatı ücreti 1 Euro.

Ayda 500 TL harcayan yılda 400 TL puan kazanabilir

Bir kişinin ayda 500 TL harcayıp kampanyaları sektirmezse yılda 400 TL kazanabildiğini belirten Bankaralararası Kart Merkezi Müdürü Soner Canko, "Kart kullanıcısı 10 yılda 450 TL kart ücreti ödüyor. Kart kullanılmazsa müşterinin bankaya maliyeti 340 TL. Ancak kredi kartı sahibi kartını aktif kullanırsa 10 yılda 4000 TL kazanabilir" açıklaması yaptı.

İşte ülke ülke kart aidat ücretleri

Ülkelerin kredi kart aidatı ücretleri ise şöyle: İsviçre 53 euro, Arjantin 43 Euro, Danimarka33 Euro, İtalya 32 Euro, İsveç 32 Euro, Rusya 32 euro, Meksika 30 Euro, Singapur 30 Euro, Yunanistan 28 Euro, Bulgaristan 27 Euro, Finlandiya 27 Euro, Hollanda 24 Euro, Avusturya 21 Euro, Hırvatistan 21 Euro, Fransa 20 Euro, Belçika 20 Euro, İspanya 15 Euro, Endonezya 15 Euro, Portekiz 14 Euro, Brezilya 13 Euro, Japonya 12 Euro, Almanya 22 Euro.

Bu rakamlara rağmen kart aidatı ücretinden yakınıyorsanız Kart aidatını mahkemeye gitmeden nasıl alırım başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz...


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar