Yaşadığımız dünya keşfedilmeyi bekleyen harika şehirler ve görülmeye değer eserlerle dolu olsa da bazı yerler ve yapılar çeşitli nedenlerle fazla ziyaretçi çekmiyor. Kuzey Kore'den Cezayir'e dünya üzerinde en az ziyaret edilen bu yerler nereler dersiniz?

İçindekiler

Nikaragua

Amerika kıtasının ortasında yer alan Nikaragua'da uzun süredir devam eden diktatörlük rejimi ülkenin ekonomisini ve turizmini de olumsuz yönde etkiliyor. Nikaragua'nın az ziyaret edilmesinin bir diğer nedeni ise yılın büyük bir bölümünde etkili olan elverişsiz hava koşulları ve kasırgalar. Tüm bu olumsuzluklara rağmen ziyaretçilerine unutulmaz manzaralar ve benzersiz bir doğal ortam sunan Nikaragua, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemiyor. Ancak ülkeye sadece ABD, Almanya ve İspanya gibi ülkelerden uçuşlar bulunduğu için ABD vizesi veya transit vize almanız gerekiyor. 4 mevsimin yaşanmadığı ülkelerden olan Nikaragua'da yağmurlu ve kurak sezon olmak üzere iki ayrı dönem söz konusu. Yağmurlu mevsim ziyaretçileri biraz zorlasa da Aralık ayında başlayan ve 4-5 ay kadar devam eden kurak mevsimde ülkeyi rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Nikaragua

Uçak Bileti

Kuzey Kore

Dünyanın en kapalı ülkelerinde biri olarak bilinen Kuzey Kore'ye seyahat etmek sandığınız kadar kolay değil. Ülkeye giriş yapabilmek için öncesinde özel izinler almak zorundasınız. Kuzey Kore'ye geldikten sonra ise sadece devletin izin verdiği alanlarda tur rehberleri ile dolaşabilirsiniz. Ülkede seyahat etmenin bu denli zor olması Kuzey Kore'yi en az ziyaret edilen yerlerden biri haline getiriyor. Başkent Pyongyang'a ulaşım da bir o kadar zorlayıcı. Şehre ulaşmak için öncelikle Çin'e gelmeli ve buradan uçakla veya trenlerle kente seyahat etmelisiniz.

Kuzey Kore

Myanmar

Uzak Doğu'nun bir diğer gizemli ülkesi Myanmar ise özellikle son yıllarda ziyaretçileri çekmeye başlayan bir yer. Buna karşın ülke halen dünyanın geri kalanından çok daha az ziyaret ediliyor. Ülkenin en dikkat çekici eserleri olan Budist tapınaklarının yanında muhteşem manzaralar sunan ormanlar ve dağlar da Myanmar'a gelmek için yeterli birer neden sayılabilir.

Myanmar

Marshall Adaları

Hawaii yakınlarında yer alan Marshall Adaları, uzun yıllar Amerika Birleşik Devletleri'nin egemenliğinde kalan bir adalar topluluğu. Savaş yıllarında hidrojen bombası denemelerinin yapıldığı bir yer olarak ünlenen adalar savaşın üzerinden çok zaman geçmiş olmasına karşın bugün de ziyaretçiler tarafından fazla tercih edilen bir yer değil. Adalarda yaşayan halk genellikle geçimini balıkçılıktan sağlıyor.

Marshall Adaları

Bolivya

4000 metreye yaklaşan yüksekliği ile ''dünyanın en yüksek başkenti'' unvanını da elinde bulunduran La Paz ve bağlı olduğu ülke Bolivya da yeryüzünün en az ziyaretçi çeken yerlerinden biri. Aynı zamanda dünyanın geri kalanına uzak konumu ve nefes kesen manzaraları ile bilinen ülke tüm bu güzelliklerine rağmen dünyanın en az ziyaret edilen ülkeleri arasında yer alıyor. Ülkenin başkentine yolunuz düşerse şehrin en fazla ilgi çeken noktalarından olan San Francisco Kilisesi ve Cadılar Çarşısı gibi yerleri görmeden buradan ayrılmayın. Dünyanın en az ziyaret edilen kentlerinden La Paz'a doğru yolculuğa çıkmak isterseniz hemen şehre en uygun seferleri karşılaştırın.

Bolivya

Cezayir

Afrika'nın kuzeyinde yer alan Cezayir de özellikle birkaç yıl öncesine kadar adı iç karışıklıklar ile anılan ülkeler arasında gösteriliyordu. Bugün de az gelişmiş ekonomisi ve neredeyse tamamı çöllerden oluşan topraklarıyla dünyanın en az ziyaretçi çeken ülkelerinden biri. Cezayir'e seyahat etmeyi planlıyorsanız, özellikle büyük şehirlerin dışında kalan bölgelerde yanınızda mutlaka yerel reyberlerle birlikte yolculuk yapmalısınız. Ülkede Afrika'nın uçsuz bucaksız çöllerin dışında geleneksel Arap kültürünün izlerini görebileceğiniz şehirlerin dışında genellikle kırmızı etle hazırlanan lezzetli yemekleri de tadabilirsiniz.

Cezayir


muratekinay
Murat Ekinay
456 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar