Hayatlarımız sosyal medya çevresinde şekilleniyor. İzlediklerimiz, okuduklarımız, başardıklarımız, işlerimiz, eğitim hayatımız ve ilişkilerimiz sosyal ağlar içinde gelişiyor. Bu durumun mesafeleri kısaltması, ilişkileri kolaylaştırması her bilginin kolayca ulaşılır olması bir yana tam da bu nedenlerle ortaya çıkan karmaşık durumlar mevcut.

Hayatımıza giren bu yeni soruları örneklersek;

Bir öğretmensiniz, öğrenciniz ile facebookta arkadaş olmalı mısınız? Bu sorunu, "mezuniyetinizden sonra hepinizle arkadaş olmak isterim" diyerek çözen öğretmen de mevcut; isteklerden yılıp kabul eden de. Profesyonel hayat ile özel hayat çizgisinin ucunun kaçtığı günümüzde, bu aslında herkes için bir sıkıntı. Patronu, CEOsu ile aynı listede olan, profil kısıtlamakla da durumu kurtaramayan ve gözetlenmek sıkıntısı ile hayatımızın güzel bir prezentasyonunu sunmaya çabalamak arasında zorlanıyoruz.

Sosyal hesap yöneticileri genel kişilik kırılmaları kaynaklı yıpranma payı sebebiyle erken emeklilik bile talep edebilirler.

Ünlüler ayrı bir takip unsuru... Her alanda ünlüler ilgimizi çekiyor, onların söyledikleri, izledikleri, yönlendirdikleri ve gafları ilgimizi çekiyor. Etkileşimli gruplarda bu artık sadece ilgiyi değil tepkiyi de çekebiliyor. Bknz. Cüneyt Özdemir ve niceleri...

Kimlik hırsızlığı ya da pr kimlikler, neredeyse kendi kendinizin bile feykini yakalamanız mümkün. Örneğin Enuygun.com'un da bu tür benzer hesapları var ve bu konuda spam bildirmek her zaman yeterli olmayabiliyor. Hele pr hesapların yarattığı hayal kırıklığı büyük olabiliyor. Son zamanların modası viral marketing ise artık önce eğlenmek sonra aslında yutmadık demek için. Buradan çeşitli karakter tahlillerine girmek de mümkün, eğlenmek ve paylaşmak amaçsa, bunu yapmalı. Aslında anlamıştım diyen arkadaşlarınız varsa çevrenizde onlar biraz okul sıralarındaki parmak kaldıran çocuklardan. Tabi iyi işlerle kötü işleri birbirinden ayırmakta da fayda var!

Reklamcılığın, pazarlamanın ve iletişimin abc si değişti. Buna ayak uydurmak için her sektörün, her kişinin sarfetmesi gereken çaba sarfedildi. Yine zaman, doğru ve yanlış örnekleri ayırıp doğru yola sevk olmak zamanı.

Gazetelerin nostaljisi, akıllı telefonların, internetin varlığını da aşan hızları sayesinde artık raf ömrü söz konusu olmayan haber bombardımanı ile perçinleniyor. Alışmamız gerekenlerden biri de sanırız bu.

Hepimizin yorumlayabildiği, hepimizin tepkisini dile getirebildiği çoğunlukla biraraya gelmeyi başardığı bu platformalara has çeşitli sorunlar, handikaplar elbette var ve belki her gün yeni bir tanesi başka bir bağlamda karşımıza çıkıyor. Yasal mevzuat internete hakim olmaya çabalarken, bir yandan hayatımızın özetini geçtiğimiz hesaplarımızda kendimizi şeffaflaştırıyor ve korunmasız hale getiriyoruz. Bu noktada internetime dokunma derken bir yandan da çeşitli önlemleri almasını biz isteyeceğiz gibi görünüyor.

Muhtemelen benzer yenilikleri yani toplumun tamamının bilgisi dahilinde hatta gözünün önünde gelişmiş, yaygınlaşmış ve günlük hayatın parçası haline gelmiş tüm yenilikler benzer tepkileri almıştı.

"Hiç mi güzel haber yok?" diyenler için geliyor!

Hepimiz belli hiyerarşilere tabi çalışıyoruz, bu noktada sosyal medya bu hiyerarşiyi ortadan kadırıp maksimum alfabetik sıraya koyuyor herkesi. Bu da standart bellediğimiz yapıyı aşmamıza. Birbirimizin hoşlandığı hoşlanmadıkları listesine hızlı varmamıza, kullandığı kredi kartı, alışveriş alışkanlıklarına kadar pek çok detaya kani olmamıza neden oluyor. Hatta bizim birbirimizi bilmemiz yetmiyor, sunulacak ürün ve hizmet geliştirmeleri yine bu çeşitli kaynaktan akan bilgilerin süzülmesiyle ortaya çıkıyor. Büyük bir eğlence parkı çizmiş olduğumun farkındayım, ancak durum da bunu gösteriyor. Devrim de yaparım, farmville de oynarım diyenlerdenseniz bana hak vermeniz daha hızlı olacak.
 

Şimdilik durumumuz bu, ilerleyen günlere hep birlikte çıkmak arzusuyla, iyi haftasonları dileriz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2333 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.