Download ve upload, internet üzerinden veri indirmek ve veri yüklemek için kullanılan İngilizce terimlerdir. Özellikle gelişen teknoloji ile birlikte çok daha sık kullanmaya başladığımız bu terimler ne anlama geliyor merak ediyorsan senin için hazırladığım bu yazıda tüm detaylara ulaşabilirsin.

İçindekiler

Download nedir?

download

Download, mobil cihazlara ya da bilgisayarlara internet üzerinden program, veri veya dosya indirme işlemidir. Yani internetten elektronik cihazına film, müzik, oyun, dosya, ya da herhangi bir programı bilgisayarına indirirken aslında download etmiş olursun. İngilizce bir kelime olan “download” kelimesinin Türkçe karşılığı ise “indirmek”tir. Bilgisayarına indirebileceğin dosyaların toplam botuyu bilgisayarının hafızası ile doğru orantılıdır. Dolayısıyla bilgisayar hafızası artıkça daha fazla sayıda ve boyutta dosyayı bilgisayarını indirebilirsin.

Download’ı en kısa haliyle veri indirme işlemi olarak da tanımlayabiliriz. Ayrıca internetten anlık olarak izlediğin videolar ve konferans görüşmelerin de esasında bir download anlamına gelmektedir. Örneğin bir web sitesini görmek için sitenin adresini tarayıcının adres satırına yazdığında, tarayıcın o sayfadaki tüm metinleri, resimleri ve varsa sesleri bilgisayarına indirir, yani "download" eder.

Bu işlemin hızlı olabilmesi ise günümüz çağında oldukça önemlidir. İşte tam da bu aşamada download hızı devreye girer. Download hızı indirme hızını, yani saniyede ne kadar büyüklükte veri indirdiğini ifade eder. İndirme işleminin hızlı olabilmesi yüksek indirme hızına sahip bir internet paketi ile oldukça kolay hale gelecektir. Bu nedenle özellikle sık sık internetten dosya indirmen gerekiyorsa kullandığın internet paketinin yüksek indirme hızına sahip olmasına mutlaka dikkat etmelisin.

Download hızı nasıl ölçülür?

download speed

Download hızının internet kullanıcıları için oldukça önemli olduğundan daha önce bahsetmiştim. Peki download hızı nasıl ölçülür? Bu aslında oldukça basit bir işlemdir ve download test yaparak ölçmen mümkündür. Download testi internetin çalışır bir durumda olduğu esnada indirme hızı testi yapabileceğin siteler üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsin. Bu sitelerin büyük bir kısmı sana aynı zamanda ülke genelinin ya da senin internet sağlayıcını kullanan diğer kişilerin ortalama ne kadar download hızına sahip olduğunu kıyaslama olanağı da sunar. 2021 yılında Türkiye'de ortalama download hızı 48.85 Mbps'dir.

Upload nedir?

upload

Upload, bir cihazdaki verileri başka bir cihaza internet üzerinden yüklemek anlamına gelir. Yine İngilizce bir kelime olan “upload”ın Türkçe karşılı ise “yükleme”dir. Bu işlem isminden de anlaşılacağı üzere download etmenin tam tersidir. Örneğin bir web sitesine kendi fotoğrafını yüklemek istediğinde tarayıcın fotoğraf dosyanı karşı bilgisayara aktarır, yani "upload" eder. Ya da WhatsApp üzerinden herhangi veri paylaşırken o veriyi upload etmiş olursun. Fotoğraf, video, müzik, belge başta olmak üzere birçok dosya türü ''upload'' edilebilir.

Upload hızı da internet hızı ve bilgisayarın özellikleri ile doğru orantılı olarak değişiklik gösterir. Çoğunlukla internet sağlayıcısı satın alırken download hızına dikkat edilse de upload hızının da çok önemli olduğu unutulmamalıdır.  

Upload hızı nasıl ölçülür?

upload

Upload hızı ölçümü tıpkı download test gibi upload test yaparak öğrenilebilir. Bunun için internetin çalışır durumda iken ücretsiz olarak upload test yapabileceğin sitelerden faydalanabilirsin. Böylece upload hızının düşük olması durumunda internet sağlayın ile iletişime geçerek daha yüksek bir upload hızı talebi oluşturmak mümkündür. Eğer yaşadığın bölgede bir alt yapı yetersizliği sorunu yaşıyorsan bu durumda kablosuz bağlantı yerine kablolu bağlantı kullanmayı deneyebilirsin. 2021 yılında Türkiye'de ortalama upload hızı 14.22 Mbps'dir.


bengisarihan
Bengi Sarihan
56 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN