İlk anlamıyla yabancı ülke parası olarak bilinen döviz, sıklıkla kullanılan bir yatırım aracı.  Pek çok avantaj barındıran bu yatırım şekli, planlanan bir yurt dışı seyahati için de kullanılabilir. Döviz hesabı ile ilgili sorularınıza yanıtlar bu yazıda.

Döviz hesabı nedir?

Döviz hesabı nedir?

Maddi birikimlerini yabancı ülkelerin para birimleri üzerinden yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir yöntem döviz hesabı açmak. Döviz hesapları kur takibi gerektirmesi dışında oldukça zahmetsiz görülürler. Sıklıkla Amerikan Doları, Euro ve İngiliz Sterlini için açılan döviz hesaplarında farklı bir ülkenin para birimi ile biriktirmek isterseniz bankanızla konuşabilirsiniz.

Vadeli döviz hesabı nedir?

Kur dalgalanmalarından ve bankanızın belirlediği faiz oranlarından yararlanabileceğiniz vadeli döviz hesabı özellikle kısa süreli olmayan yatırımlar için ideal. Bazı bankalarda vadeli döviz hesabı açmak için belirlenen minimum bir tutar bulunuyor. Eğer vadeli döviz hesabı açmak istiyorsanız bu konuyu da bankalarla konuşmanızı öneririz.

Vadesiz döviz hesabı nedir?

Vadesiz hesaplar, hesap içerisinde para giriş-çıkışı olacaksa tercih ediliyor. Döviz üzerinden alışveriş yapıyor, dövizle para kazanıyor veya sıklıkla döviz bozdurmanız gerekiyorsa vadesiz döviz hesabı açtırmanız akıllıca olur. Ayrıca birikimini faizsiz değerlendirmek isteyenlerin de ilk tercihi bu oluyor.

Döviz hesabı nasıl açılır?

Döviz hesabı nasıl açılır?

Bir bankada döviz hesabı açmak için o bankanın halihazırda müşterisi olma şartı bulunmaz. Kısa süreli kur takibi yaparak hangi bankanın daha avantajlı olduğuna karar verirseniz orada bir hesap açma başvurusunda bulunabilirsiniz. Müşterisi olduğunuz bankalarda mobil uygulama, telefon bankacılığı, ATM ya da internet bankacılığı yöntemlerini tercih edebilirsiniz.

Müşterisi olmadığınız bankalardaysa şubelere giderek işlem yapmanız gerekir. Yeni bir banka ile çalışacaksınız klasik hesap açtırma adımları izleniyor. Bunun için iletişim bilgileriniz ve nüfus cüzdanınız yeterli oluyor.

Döviz hesabı hangi bankalarda açılabilir?

Tüm bankalarda döviz hesabı açmanız mümkün. Hangisini seçeceğiniz tamamen kişisel tercihiniz olur. Dilerseniz hizmetlerinden memnun kaldığınız bankalarla konuşabilir veya yukarıda önerdiğim gibi bir araştırma yapabilirsiniz. Eğer vadesiz döviz hesabı açıp nakit olarak dövize ihtiyaç duyacaksınız hangi bankanın şehrinizde daha çok döviz verebilen ATM’si olduğunu öğrenebilirsiniz.

Döviz hesabı açmak mantıklı mı?

Döviz hesabı açmak mantıklı mı?

Döviz kurlarının dalgalı ilerlediği son birkaç yılda, birikim yapmak isteyen insanların çoğu bu yöntemi tercih ediyor. Birikim yapma sebebiniz, ihtiyaç duyduğunuz süre ve birikim miktarınız döviz hesabı için uygunsa mantıklı bir tercih yapmışsınız demektir. Kısa süreli ve az miktarlı yatırımlarda döviz hesapları beklenildiği kadar çok birikim elde etmenizi sağlamayabilir. Bunun için kur durumuna göz atmanızı öneririz.

Döviz hesapları ücretli mi?

2020 yılından itibaren çoğu banka hesap işletim ücreti almıyor. Yalnızca döviz alımlarında %0,2 oranında bir vergi ödemeniz bekleniyor. Bu sebeple döviz hesaplarında birikim yapmak neredeyse ücretsiz diyebiliriz.

Setenay Gökdağ
313 Yazı
Antalya doğumlu yazar, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarından itibaren medyanın çeşitli alanlarında metin yazarı ve editör olarak çalıştı. Okuma, yazma ve seyahat etme tutkularını tek amaç altında birleştirmek adına, Enuygun’da seyahat yazıları yazmaya başladı. Şu anda da Turist Rehberliği bölümünde eğitim alarak seyahat yazılarına farklı bir gözle bakmayı hedefliyor. Boş bulduğu her an yollara çıkmayı, otostop çekerek seyahat etmeyi ve kamp yapmayı çok seviyor.