Doğru tatil yerini bulmak için 7 tüyo

muratekinay
İçindekiler

Yıl boyunca çalıştınız ve iyi bir tatili hak ettiniz ancak rotanızı nereye çevireceğinize bir türlü karar veremiyor musunuz? En doğru tatil yerini seçmek isteyenler için birkaç önerimiz var.

1- Soğuk mu yoksa sıcak mı?

Tatilinizi nereye geçireceğinizi belirlemeden önce sıcak bir yere mi yoksa daha serin bir bölgeye mi gitmek istediğinize karar verin. Örneğin güneşin ve denizin keyfini çıkarmak için yazın Ege sahillerini, bizde kış aylarına denk gelen dönemde ise Dubai gibi yerleri seçebilirsiniz. Sıcaktan bunalanlar içinse Karadeniz yaylaları veya İskandinav ülkeleri serin havasıyla ideal noktalar. Karadeniz’in yeşil şehri Trabzon’a uçmak isteyenler için biletler burada!

2- Farklı gün ve havalimanlarına bilet arayın

Rota alternatiflerini belirledikten sonra bu yerlere uçak bileti aramaya başlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken önemli konulardan biri de alternatif havalimanları. Seyahat edeceğiniz tarihlerde varış noktanıza uygun fiyatlı bilet yoksa alternatif rota ve tarihler için de bilet bakabilirsiniz. Örneğin Alanya yerine Antalya’ya veya Hatay yerine Adana’ya uçarak buradan karayolu ile şehre geçebilir ve büyük oranda tasarruf edebilirsiniz. Enuygun’un fiyat grafiği özelliğini kullanarak uygun fiyatlı biletleri çok daha kolay bulabilirsiniz!

3- Otele göre bir yer seçin

Büyük bir tatil köyünde veya 5 yıldızlı otelde çok daha ucuza kalmayı kim istemez! Başta biraz zor gelse de iyi bir araştırma yaparak daha uygun fiyatlı bir tesis bulabilirsiniz. Otelinize karar vermeden önce birkaç farklı bölgede bulunan alternatifleri karşılaştırın. Bu sayede aynı veya benzer özelliklerdeki bir otele daha ucuza rezervasyon yaptırabilirsiniz. Tam da aradığınız özelliklerde oteli saniyeler içinde bulmak için hemen tıklayın!

4- Sosyal medyadan yardım alın

Özellikle yaz aylarında Facebook ve Instagram’da en fazla gördüğümüz şeylerden biri de tatil fotoğrafları. Bir sonraki rotanıza karar vermek için buralarda paylaşılan fotoğraf ve videolara bakabilirsiniz. Aklınızda belli bir yer varsa da Instagram’da konum veya etiketler ile aratarak önceden bu yerlerde çekilen görüntülere göz atabilirsiniz.

5- Yorumları okuyun

Görmek istediğiniz yerle ilgili daha önce yapılan yorumlar rotanızı çizmenize yardımcı olabilir. Bunun için internetten arama yaparak daha önce buraları ziyaret eden blog yazarlarının ve tatilcilerin yazılarından ipuçları yakalayabilirsiniz.

6- Gerekli evrakları öğrenin

Yurt dışına çıkmayı düşünüyorsanız, seyahat etmeyi planladığınız ülke için gerekli evrakları öğrenin. Böylece eğer vize işlemleri fazla zaman alacak ve masraflı ise vizesiz hatta pasaportsuz görebileceğiniz yerleri değerlendirebilirsiniz. Örneğin, Kıbrıs, Gürcistan ve Ukrayna gibi ülkelere sadece kimlik kartınızla girebilirsiniz. Aynı zamanda yurt dışında ucuza tatil yapılabilecek yerlerden olan Ukrayna’ya seyahatle ilgili daha fazla ipucu isterseniz hemen tıklayın! Kıbrıs’a geldiğinizde yapabileceğiniz 10 farklı şey ise yazımızda.

7- Ulaşım araçlarını araştırın

İlk kez seyahat edeceğiniz bir şehre veya bölgeye gelmeden önce otobüs, metro ve tramvay gibi ulaşım araçlarıyla ilgili bilgi almaya çalışın. Eğer görülmesi gereken yerler genellikle şehir merkezine uzaksa ve ulaşım araçları kısıtlıysa havalimanına iner inmez bir araç kiralamak isteyebilirsiniz. Birçok yere yürüyerek ulaşabileceğiniz ve araba park ederken zorlanabileceğiniz şehirlerde ise araç kiralamanıza gerek kalmayabilir. Yürüyerek dolaşmayı sevenler için ideal  şehirleri yazımızda! 

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar