Kış geliyor doğalgaz ve elektriğe 1 Ekim’den geçerli olmak üzere % 9,8 oranında zam yapıldı. Özellikle doğalgaza bir yılda yapılan zam oranı % 48,9’u buldu. Bütçe dengenizi ona göre kurmanızı öneririz.

İçindekiler

Doğalgaz zammı toplamda yüzde 48,9'u buldu

Malum kış geliyor ve doğalgaz harcamaları da yeniden bütçemize giriyor. Bu yılki fatura harcamalarınızı geçen yıla göre % 48,9 ekleyip ona göre hesap yapın. Yoksa kış ortasında gazsız ya da elektriksiz kalabilirsiniz! Doğalgaza yapılan son zamla 1 Ekim 2011-1 Ekim 2012 tarihleri arasında tüketiciye yansıyan toplam zam oranı % 48,9 oldu. En son 1 Nisan 2012’de doğalgaza % 18,7 zam yapılmıştı. Ekim 2011’de doğalgaza % 14,3 zam gelmişti. Zamlar üst üste gelince 1 yılda toplam zam % 48,9’u buldu. Son 9 ayda zam % 30 oldu.

Elektriğe de zam geldi

Türkiye'de elektrik santrallerinin geneli de doğalgazla çalıştığı için elektriğe de zam geldi. Elektirik faturaları da 1 Ekim’den geçerli olmak üzere % 9,8 zamlandı. Özellikle ısı yalıtımı olmayan evlerde ciddi rakamlarda doğalgaz tüketiliyor. Bu zamların ardından geçen yıl 200-300 TL doğalgaz harcayan bir aile bu yıl 300 TL ile 400 TL arasında doğalgaz hacaması yapacak. Elektrik faturası 80-90 TL gelen aynı ailenin elektrik harcaması da 90-100 TL’yi bulacak.

Tüketirken dikkatli olun

Enuygun.com olarak kış gelmeden faturalarla ilgili yeni bir bütçe oluşturmanızı öneririz. Doğalgaz ya da elektrik tüketirken dikkatli olmak da bütçemize yarar. Evde olmadığınız zamanlar doğalgazın ısısını düşürmek ya da kapatmak oturmadığımız odanın ışığını mutlaka kapatmak, elektriğin ucuz olduğu akşamları çamaşır yıkayıp ütü yapmak fatura maliyetlerinin düşmesini sağlar.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN