Nüfusu giderek artan mavi gezegende bir yaprağın dahi kımıldamadığı terk edilmiş distopik şehirler olduğunu biliyor muydun?  Kendi kaderine terk edilmiş bu hayalet şehirlerin çoğunun ardında hüzünlü bir hikaye saklı. Her sene sayısız kara turist (dark touirst) tarafından akına uğrayan en ilginç 9 şehri senin için derledik.

George Orwell'ın 1984'ünü, meşhur Blade Runner'ı aratmayacak türden bu 9 şehir keşfedilmeyi bekliyor.

İçindekiler

1- Pripyat, Ukrayna

Pripyat

1986 yılında yaşanan Çernobil nükleer felaketi sonucunda Pripyat ölümcül radyasyon seviyeleri nedeniyle terk edilen bir şehir haline geldi. Öncesinde 1970 yılında Çernobil Nükleer Santarli çalışanlarına yaşam alanı olarak yapılandırılmış bir şehirdi. Bugün doğayla iç içe geçmiş bu hayalet şehir zamanın donup kaldığı bir destinasyon.

Radyasyonun etkileri hala hissedilirken, boşaltılan evler, parklar ve terk edilmiş eşyalar arasında dolaşmak, ziyaretçilere gerçek bir distopya deneyimi sunuyor. Öyle ki her sene bölgenin izinli bölgelerine sayısız “kara turizm” meraklısı akın ediyor.

Uçak Bileti

2- Kapalı Maraş, KKTC

Varosha

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin doğu sahilinde yer alan Kapalı Maraş 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı'nın ardından terk edilen bir şehir. Zamanın ünlü Hollywood yıldızları, İngiliz kraliyet ailesinin dahi gözbebeğiyken sonrasında terk edilmiş. Evler, oteller, plajlar hayalet bir şehre dönüşmüş. Yeniden ziyarete açılan şehrin yalnızca üçte ikisi keşfedilebilir durumda.

Biliyor muydun? Christopher Nolan imzalı Inception (Başlangıç) filmindeki rüya kasaba Kapalı Maraş’tan esinlenilerek tasarlanmış.

3- Kolmanskop, Namibya

Kolmanskop

Namib Çölü'nün ortasında yer alan Kolmanskop, 20. yüzyılın başlarında elmas madenciliği nedeniyle büyük bir zenginlik dönemi yaşamış. Çölün ortasına eğlence mekanları, Casinolar, oteller kurulmuş. Ancak 1950’lerin sonlarında doğru elmas rezervlerinin tükenmesiyle şehir terk edilmiş.

Klasik Alman mimarisini yansıtan evler çölün ortasında Western temalı bir distopya filmi atmosferi yaratıyor. Eski evlerin sadece kumla dolu odaları, terk edilmiş hastane ve tiyatrosuyla Kolmanskop zamanın durduğu bir çöl şehri.

4- Centralia, ABD

Centralia

Pennsylvania'da bulunan Centralia 1866 yılında bir kömür maden şehri olarak kuruldu. Fakat 1962 senesinde Kuruluş Günü kutlaması için şehre yayılan çöplerin yakılmasına karar verilmiş. Fakat alevler kontrolden çıkınca yeraltı maden yataklarıyla dolu olan şehir göçmeye başladı. Alevler yerlatı madenlerine kadar ilerledi ve yeraltı tünellerinin çökmesine sebep oldu.

1983 yılında hükümet, evleri ve binaları yıkıp nüfusu tahliye etti. Bugün Centralia boş araziler ve çatlaklı yollarla dolu bir hayalet kasaba olarak kaldı. Yollardan yükselen dumanlar ve yeraltından gelen ısı dalgaları, bu distopik atmosferin bir parçası haline gelmiş.

5- Hashima Adası, Japonya

Hashima Adası

Nagasaki kıyılarında yer alan Hashima Adası, 19. yüzyılda kömür madenciliği için kullanılan bir yerleşim bölgesiydi. Ancak ülkeye hakim olan petrol etkisiyle kömür endüstrisinin gerilemesinin ardından maden kapatıldı ve adada yaşayan insanlar evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Hashima Adası çürümüş binalar, boş evler ve döküntülerle dolu mistik bir hale büründü. Bir zamanlar dünyanın en kalabalık şehri, ilk betonarme yapısına ev sahibi olan bu ada şehri bugün karanlık tarihi ve klostrofobik atmosferi ziyaretçilere gerçek bir distopya deneyimi sunmuyor.

Biliyor muydunuz? James Bond filminin bazı sahnelerinin burada çekildiğini Bond severler hemen fark edebilir.

6- Oradour-sur-Glane, Fransa

Oradour Sur Glane

İkinci Dünya Savaşı'nın korkunç bir anısına sahip olan Oradour-sur-Glane, 1944 yılında acı olaylara tanık olmuş Fransız köyü. 652 sakinin yaşadığı köyde 10 Temmuz 1944 senesinde insanları meydana toplandı ardından köy sakinlerini kilise ve mahzenlere hapsedip köyü ateşe verdiler. Köyün neredeyse tüm sakinleri öldürüldü ve evleri yakıldı. Bugün, Oradour-sur-Glane, savaşın izlerini taşıyan terk edilmiş bir anıt haline getirilmiş.

7- San Zhi, Tayvan

San Zhi

San Zhi, Tayvan'ın kuzeyinde, resmi olarak "San Zhi UFO Evleri" olarak bilinen bir turistik proje olarak inşa edilen bir şehir. UFO ve uzay temasıyla tasarlanan evlerin projesi mali sorunlar nedeniyle tamamlanamadı ve bölge terk edildi.

Renkli ve fütüristik tasarımlara sahip olan bu yapılar, terk edildiklerinden beri zamanın yıkıcı etkilerine maruz kalmış durumda. San Zhi boşaltılmış, renkli ve hatta ürkütücü bir atmosfere sahip bir yer olarak ziyaretçileri büyülüyor.

8- Craco, İtalya

Craco

Craco, İtalya'nın güneyinde Basilicata bölgesinde yer alan antik bir kasaba. İtalya'nın en etkileyici terk edilmiş şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor. 1963 ve 1991 yılları arasında meydana gelen çeşitli doğal afetler özellikle toprak kayması, Craco'nun terk edilmesine yol açtı.

Bugün kısmen restore edilmiş olsa da boş sokaklar, yıkılmış binalar ve kiliseleriyle Craco doğal afetlerin azizliğine uğramış şehirlerden. Her yıl sayısız fotoğrafçıya ilginç kareler veren Craco sıradan turizm noktalarından sıkılanlar için ilginç bir tercih.

9- Kayaköy, Muğla

Kayaköy

Türkiye'nin Muğla ilinde yer alan Kayaköy Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılmasından sonra Yunan ve Türk nüfus arasında yapılan mübadele sonucunda terk edilen bir Rum köyü. Kayaköy binlerce terk edilmiş ev ve kilisesiyle ülkemizde öne çıkan distopik adreslerden.

Terk edilişinin üstüne bir de 1957 Fethiye depreminde de hasar alan köy mistik atmosfere sahip. Bu boş evler, duvarlarındaki çatlaklar ve yıkılmış çan kuleleriyle Kayaköy'ü mistik bir atmosfere sahip bir hayalet şehir haline getirir. Köyün sokaklarında dolaşırken tarihin sessiz kalıntılarına tanıklık edebilirsiniz.


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
132 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN