Annelerimizin döneminde kadınlar genelde evlerde toplanıp çay kahve günleri düzenlerdi. Son yıllarda ise bunun yerini dışarıda buluşmalar aldı. Artık ister kahvaltı, ister öğlen yemeği olsun çalışmayan kadınlarımız da restoran ya da kafelerde buluşup gün yapıyor. Yemek yemese bile kahve içiyor, geziyor tozuyor. Hatta arada sergi, müze, sinema gibi etkinlikler için bile gün düzenleyen kadınlar var. İstanbul’da gün yaparken farklı nerelere gidebiliriz diyen kadınlara öneriler...

Beylerbeyi, Çengelköy

Boğaz hattında Beylerbeyi’nden başlayarak Beykoz’a kadar uzanan geniş bir hat var. Buralardan kendinize semt seçmeniz yeterli. Bütçenize göre gidebileceğiniz yer çok. Çengelköy’de Çınaraltı dışarıdan yiyecek içecek bile getirmenize izin veren bir yer. Çayınızı ve kahvenizi orada içip gününüz yapabilirsiniz. Beylerbeyi’den balık, midye, kalamar vs. yiyebilirsiniz. Kanlıca yoğurduyla ünlü. Havayı güzel bulursanız Kuleli Askeri Lisesi’nin önünde yeni yapılan yaya yolundan da yürümeyi ihmal etmeyin.

Kalamış-Fenerbahçe

Anadolu yakasında en çok mekan olan yerlerden biri de Kalamış ve Fenerbahçe. Sahil boyunca kafe ve restoranlar bulunuyor. Hava güzelse Fenerbahçe parkında da yürüyebilirsiniz. Kahvaltı için de uygun fiyatlı yerler var. Sonrasında Caddebostan sahilinde yürüyüş yapabilirsiniz.

Dışarıda gün yapan kadınlara öneriler

Tuzla Marina

Sahili yenilenen Tuzla İstanbul’un sayfiye yerlerinden birisi. Eğer uzak gelmeyecekse Tuzla’da hem alışveriş yapabileceğiniz hem de yemek yiyebileceğiniz yerler var. Tuzla’da açılan Tuzla Marina kadınlar için iyi bir alternatif. Yine sahildeki balıkçıları da tercih edebilirsiniz. Florya Florya son yıllarda art arda açılan mekanlarıyla en çok tercih edilen yerlerden oldu.

Dışarıda gün yapan kadınlara öneriler

Aqua Florya

AVM’si içinde çok sayıda kafe ve restoran var. Yine sahilinde ünlü kebapçılar bulunuyor. Daha uygun fiyatlı yemek isterseniz belediyenin tesislerini de tercih edebilirsiniz. Yeşilköy sahilinde de güzel balık lokantaları var. Gerek Yeşilköy gerekse de Florya sahili yürüyüş için oldukça keyifli.

Dışarıda gün yapan kadınlara öneriler

Sirkeci-Kapalıçarşı

Biraz da tarih ve alışveriş iç içe bir tura ne dersiniz. Sirkeci, Tahtakale İstanbul’da alışverişin en yoğun yerlerinden. Takıdan, mutfak eşyasına kadar pek çok şeyin ayrı ayrı satıldığı hanlar var. Böyle bir gezinin ardından Sultanahmet ya da Kapalıçarşı’ya da gidip gezinizi noktalayabilirsiniz.

Dışarıda gün yapan kadınlara öneriler

Bebek-Rumelihisarı

Boğazın incisi Bebek ve Rumelihisarı ünlüleri de görebileceğiniz mekanları barındırıyor. Bebek’ten Hisar’a kadar çok sayıda restoran ve kafe var. Bu yol aynı zamanda ünlü insanların da yürüyüş için tercih ettiği bir bölge.

Dışarıda gün yapan kadınlara öneriler

Tuğba Hacıbayramoğlu
2311 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.