Dijital göçebe olmak için çok geçerli 8 neden

muratekinay

Kısaca herhangi bir yere veya zamana bağlı olmadan çalışabilmek olarak tanımlanan dijital göçebelik son yıllarda özellikle gençler arasında gitgide yaygınlaşan bir trend haline geliyor. Üstelik dijital göçebe olmak için çok geçerli nedenler var.

İçindekiler

1- İnternet neredeyse ofis orada!

Sabah ofise gelmek ve akşama kadar belirli bir yerde çalışmak özellikle reklamcılık, metin yazarlığı ve danışmanlık gibi meslekler için giderek tarihe karışıyor. Yeni trend sabit bir yere bağlı olmaksızın nerede istiyorsanız orada çalışmak. Üstelik bunun için sadece bir bilgisayar ve kablosuz internet bağlantısı yeterli!

Evde İş

Uçak Bileti

2- Zamana bağlı olmadan yaşamak

Dijital göçebeliğin en büyük avantajlarından biri de önceden belirlenen mesai saatlerine bağlı olmadan yaşamak. Tamamlamanız gereken işleri zamanında yetiştirdiğiniz sürece ister sabah erkenden isterseniz de gecenin bir yarısında çalışabilirsiniz. Eğer seyahat etmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seviyorsanız çalışırken gezebileceğiniz bu mesleklere de bir göz atın.

Gezerek calışma

3- Nefes kesen manzaralı ofisler!

Ofisinizin yerini kendiniz belirleseniz hatta istediğiniz an değiştirseniz nasıl olurdu? İşte bu dijital göçebelerin neredeyse her gün yaptıkları şey. Bir gün deniz kenarında, diğer gün ormanın ortasında veya sevdiğiniz bir kafede işlerinizi halledebilirsiniz. Manzaralı yerlerden hoşlananlar ayrıca bu yerleri de mutlaka görmeli.

Manzarada calışmak

4- Çalışırken dünyayı gezme fırsatı

Özgürlüğüne düşkün olanların en fazla yaşadıkları ikilemlerden biri de düzenli bir işte çalışmakla sürekli yeni maceraların peşinde koşmaktır. Başlarda bu düzeni oturtmak zor olsa da dijital göçebe olarak zamanla hem çalışıp hem de dünyanın farklı yerlerini gezebilecek hale gelebilirsiniz. Bunun için ilk yapmanız gerekenlerden biri ise belirli bir yere bağlı olmadan yapabileceğiniz meslekleri araştırmak ve gerekirse bu konularda bir süre eğitim alarak kendinizi geliştirmek. Örneğin fotoğrafçılık, aşçılık ve tur rehberliği gibi işleri dünyanın birçok yerinde yapabilirsiniz.

Dünya Turu

5- Dünyanın farklı bölgelerinden yeni arkadaşlar

Sabit bir yere bağlı olduğunuzda arkadaşlarınız ve yakın çevrenizde bulunan insanlar da genellikle aynı kalacaktır. Buna karşılık dijital göçebe olarak yaşadığınız her gün ülkemizin ve yeryüzünün farklı noktalarından insanlarla tanışabilir, bu arada hem çevrenizi hem de dünyaya bakış açınızı geliştirebilirsiniz.

Arkadaşlık

6- Yeni kültürlerle tanışmak

Yaşadığımız şehirde evden dışarı çıktığımızda bile sürekli yeni insanlarla karşılaşır ve yeni deneyimler kazanırız. Bunu bir de dünya çapında yapabilirseniz elde edeceğiniz tecrübelerin getireceği zenginlik öncesinde hiç tahmin etmediğiniz boyutlara ulaşabilir. Farklı kültürlerden insanlarla bir araya gelmek dünyaya bakışınızı da daha önce hiç olmadığı kadar değiştirecek. Üstelik yeni insanlar tanımak önceden farkına varmadığınız fırsatları da beraberinde getirebilir.

Turist

7- Yeni diller öğrenmek ve bildiğiniz dilleri geliştirmek

Yabancı bir ülkede bir süre yaşamanın en büyük artılarından biri de ülkede konuşulan dili öğrenmek veya pratik yapmaktır. Bu sayede yeni bir dilin getirdiği farklı düşünme yetisini kazanabilir, zihninizin ve dünyaya bakış açınızın sınırlarını zorlayabilirsiniz. Eğer yurt içinde seyahat ediyorsanız özellikle turistik bölgelerde yine farklı ülkelerden gelen çok sayıda yabancı ile tanışabilir ve sohbet edebilirsiniz. 

Dil Öğrenme

8- Tatili gitmeye gerek duymamak

Hepimiz yoğun iş temposundan ve şehir hayatının karmaşasından bunalıp zaman zaman bir yerlere kaçma ihtiyacı duyuyoruz. Dijital göçebeliğin bir diğer artısı ise bir yere kaçmadan hatta belki bir süre sonra tatile bile gerek duymadan yaşama fırsatı sunması. Sadece bilgisayarınız ve küçük bir sırt çantasıyla sevdiğiniz her yeri geçici eviniz olarak belirleyebilir ve yine istediğiniz zaman farklı bir maceraya doğru atılabilirsiniz.

Kampta Çalışmak


muratekinay
Murat Ekinay
452 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN