Deprem, hayat üçgeni ve önlemler

mugekanbay
İçindekiler

Depremin ardından yaralar sarılmaya, yardım çalışmaları organize edilmeye, evimevindirvan ve benzeri projeler ile kışın ağırlaşan şartlarında depremzedeler için alternatifler yaratılmaya çalışılıyor. Tüm bunlar olurken yine 99 depreminde de hatırlayıp unuttuğumuz deprem sırasında ve sonrasında hem kendimizi hem çevremizi koruyabileceğimiz hayati ve basit önlemleri hatırlatalım istedik.

Bir de aşağıda sıralayacağımız önlemlerin ötesinde şans faktörünü tamamen dışlayarak alabileceğimiz  bir önlem var; konutlarımız için DASK yani diğer adıyla Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak.

Deprem sırasında, açık bir alana çıkma ihtimaliniz yoksa,

bulunduğunuz yerde cenin pozisyonu alarak (yani hacmi küçültüp başınızı ellerinizle koruyup ayaklarınızı karnınıza çekerek) büyük mobilya, ahşap, beyaz eşya gibi sağlam ve üzerine düşen yükü taşıyabilecek alanlara sığının.

Dışarıdaysanız,

elektirik direkleri, ağaçlar, binalardan uzaklaşın. Deprem esnasında dışarıya çıkmak için, merdiven, asansör kullanmayın, pencereler, balkon ve çatıdan uzak durun.Aşağıya iniş yollarınız kapandı ise çatıya yönelin.

Hem kendi güvenliğiniz hem enkaz altındakiler için,

elektirik ve gaz ana şalterlerden kesilmeli. Enkaz yakınlarında patlama vb. risklere karşılık sigara içmeyin, ateş yakmayın.

Kurtarma ekipleri gelene kadar enkaz üstlerine çıkmayın,

tespit ve iletişim için bulunun sizin ve enkaz altındakilerin güvenliğini tehdit edecek girişimlerde bulunmayın.

Müdahale etme gereği duyduğunuz durumlarda, mutlaka yıkım yönünün tersinde hareket edin.

Bilinç kaybı yaşayan yaralılara hatta bilinci açık olsa dahi;

su verme, yemek yedirme girişiminde bulunmayın. Eğer imkan varsa, sekerli su verilebilir bunu da sağlık görevlilerine mutlaka bildirin.

Unutmayın, yanlış müdahaledense hiç bir şey yapmamak daha faydalı olacak!

Enkaz çalışmalarına en büyük katkınız,

enkaz altındakilerle iletişim kurmak, yer tespitinde bulunmak ve bunları not alarak, toplamda kaç kişinin enkazda olduğu bilgisini belirlemek olacaktır.

Enkaz altındaki sizseniz, tüm bunların çevrenizde yaşanmakta olduğunu hatırlayın,

iletişime geçmek için işaret verin, sistematik ve kendinizi en az yoracak biçimi belirleyin. Örneğin telefonunuz çalışıyorsa, alarmını kurabilir, arama yapabilir, ışığını kullanabilirsiniz. Van Deprem'inde bu maddeyi örnekleyen fazlaca olay da yaşandı.

Asla kibrit, çakmak yakmayın patlama riskini göz ardı etmeyin.

Bu dönemi atlattıktan sonraki süreçte, en kısa zamanda hayatınıza geri dönebilmek en azından maddi hasarı azaltabilmek için mutlaka DASK yaptırın!

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar