Teknolojinin hızlı gelişimine finansal sektör de ayak uydurmaya çalışıyor. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya araçlarının yaygınlığının artması ile şirketler bu yöndeki faaliyetlerine ağırlık vermeye çalışıyor. Ancak en ilgi çekici olan gelişme dün açıklandı. Buna göre Denizbank, Facebook üzerinde şube açtı!

Denizbank en yaygın sosyal paylaşım ağı olan Facebook’ta sunduğu bankacılık hizmetleri ile yepyeni bir akım başlatıyor. Facebook’ta hesabı olan müşteriler 7/24 para transferi yapabilecek, kredi kartı, mevduat ve kredi hesaplarını görüntüleyerek günlük ajandalarını yönetebilecek. Facebook kullanan Denizbank müşterileri aynı zamanda sitedeki “Önce Müşteri” uygulamasıyla Banka’yla sürekli bir iletişim sağlama şansına sahip olacaklar.

Denizbank Facebook kitlesini kullanmak istiyor

Facebook gibi çok önemli bir kitleyi barındıran platforma Denizbank, uzman olduğu alan olan ’Bankacılık’ konseptini taşıyor. Facebook’a özel tasarlanmış sayfada Denizbank ürünlerinin ve kampanyalarının kolaylıkla takip edilmesini sağlanıyor.. Takipçiler, hesaplama araçlarını kullanıp hızlı başvuru alanlarından ürün başvurularını yapabilecek; “Ajanda” uygulamasıyla günlük işlerini yönetebilecek ve Taraftar Yap uygulaması ile ülkenin önde gelen futbol kulüplerinin taraftarlarına yakınlarının, sevdiklerinin resimlerini istedikleri kulübün renkleriyle giydirip Facebook ortamında paylaşabilecek.

DenizBank’ın hizmetleri bu kadarla da sınırlı kalmayacak, çok yakında kullanıcılar bu platformu kullanarak fatura ödeme, kredi kartı borcu ödeme, döviz ve fon alım satımı gibi işlemler de yapabilecekler.

Her an ve herkese para transferi yapılabiliyor

DenizBank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk “Sosyal medya platformlarını artık hayatımızın ayrılmaz parçası haline gelen Mobil uygulamalar ile entegre ettik ve para transferlerinde banka müşterisi olma, saat ve yer sınırlamalarını ortadan kaldırdık. Müşterilerimiz facebook hesaplarından bankamız müşterisi olsun olmasın, istedikleri kişinin cep telefonlarına 7/24 para gönderebilir, gönderiyi alan kişiler de istedikleri DenizBank ATM’sinden parayı çekebilir ya da yine hiçbir sınırlama olmadan cep telefonları aracılığı ile para transferi yapabilirler. Bu imkân tamamen ücretsiz olarak sunuluyor. Bu fırsattan yararlanmak için herhangi bir akıllı telefon sahibi olmak ve “Cep Param” uygulamasını indirmek yeterli. Mobil Bankacılık uygulamaları kapsamında NFC teknolojisi ile kredi kartı işlemlerinin mobil telefon üzerinden yapılmasını da sağlıyoruz.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Güvenlik konusuna özel önem veriliyor

İnternette güvenlik konusu tüm kullanıcıların her zaman en çok dikkat ettiği unsurların başında geliyor kuşkusuz. Bu konuda Denizbank güvenliğe özel önem göstermiş. Facebook Denizbank Şubesinin girişinde OTP (Tek Kullanımlık Şifre) uygulaması bulunuyor. Kullanıcının Facebook bilgileri ele geçirilmiş olsa bile OTP Şifresi olmadan uygulamaya giriş yapılamıyor. Tüm Denizbank müşterileri Facebook uygulamasını gönül rahatlığıyla kullanabilecek.

Facebook’ta Denizbank şubesi nasıl kullanılacak?

Müşterilerin DenizBank’ın yeni hizmetini kullanması için öncelikle www.denizbank.com üzerinden internet bankacılığına giriş yaparak bir defaya mahsus kısa bir tanımlama yaparak kullanımını aktive etmesi gerekiyor.

Kullanıcılar, Facebook şifresi ile kendi Facebook hesabına giriş yaparak Denizbank Şubesine ulaşabilecek. Müşteri sisteme her giriş yapmak istediğinde, banka sisteminde tanımlı telefonuna SMS şifresi gönderilecek ve kullanıcı bu SMS Şifresiyle giriş yapacak.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.