Kredi kartlarından sıkça bahsettiğimiz şu günlerde sizlere cüzdanınızın bir köşesinde yatmakta olan maaş kartlarınızdan diğer adıyla debit kartlardan bahsetmek istiyoruz.

Kredi kartlarını kullanırken hepimizin bir tarafı nasılsa ödenir diye düşünür. Ancak debit kartlarda bu ihtimal yoktur. Debit kart maaş hesabınıza bağlıdır ve ancak içindeki para ile kabil alım gücü vardır. Şimdi sizlere debit kart kullanarak yapabileceklerinizden bahsedelim, kararı siz verin; tabi yine bir "nakit mi kredi kartı mı?" sorunsalına düşmek istemeyiz ancak debit kart mı yanınızda para taşımak mı sorusunu sorabiliriz pekala!

Debit kart neler yaparmış bakalım:

  • Paranız kadar harcamak bu en önemlisi! Kredi kartında limitiniz kadar harcamak mümkündür; ancak limitiniz her zaman cebinizdeki paraya denk olmayabilir ya da cebinizdeki parayı aşabilir. Bu da nakit çekim yasağına yakalanmanızla sonuçlanır!
  • Bu kartla yaptığınız tüm işlemler, nakit ödeme ile aynıdır. Yanınızda para taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırır, kayıp çalıntı durumunda kredi kartından daha az can yakar.
  • Taksitli alışveriş imkanı sağlamaz; ancak sizi uzun süreli, limitinizi bloke eden taksit ödemelerinden de kurtarır. Bir başka deyişle alım kararlarınıza netlik getirir. Nasılolsa taksitle diyerek aslında ihtiyacınız olmayan ya da emin olmadığınız bir ürünü almanızı engeller zira harcayacağınız para genel olarak, bir aylık emeğinizin karşılığıdır, gerçek paradır.
  • Gençlerin ilgisi debit kartta çünkü; para taşımamak, her yerde alışveriş imkanı sağlaması, kuruşlarla başa çıkma zorluğunu ortadan kaldırması ve artık e-ticarette de kullanılmaya başlamasıyla sağladığı kolaylıkları seviyorlar. E-ticaret sitelerini seven, kullanmak isteyen ancak kredi kartının şifresini paylaşmak istemeyenler için gerçekten önemli bir fırsat!
  • Bankaların yakın zamanda, kullanım alanlarını ve biçimlerini genişleteceği bilgisini de verelim. Örneğin fatura ödeme ya da kampanyalardan yararlanma gibi konularda (şu an bonus biriktirme, paracard gibi uygulamalar) çeşitlenme olacak gibi görünüyor.


Kısaca demek istediğimiz, kartlarınızı aydan aya maaş çekimlerinde kullanmak yerine biraz daha sık alışverişlerinize dahil edin ve para ya da kredi kartı yerine kullandığınızda bütçenizde bir değişiklik yaratıyor mu görün!

Tuğba Hacıbayramoğlu
2306 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorumlar (1)