Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), sigortalı konut sayısı son bir yılda, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33 artırarak 5 milyona ulaştı. 18 Ağustos 2012'de yürürlüğe giren DASK sigortası artık konut kredilerinin yanışına tapu işlemleri elektrik ve su aboneliğinde de zorunlu hale geldi. Bu zorunluluk DASK’lı ev sayısını arttırdı. Yakın zamanda bu sayının 10 milyona çıkması bekleniyor.

Online satın alabilirsiniz

Eğer sizin evinizin de DASK sigortası yoksa enuygun.com üzerinden kredi kartınızla tamamen online olarak DASK satın alabilirsiniz. Poliçeniz eposta adresinize dakikalar içinde gönderilecektir. Bunun için aşağıdaki online DASK butonunu tıklamanız yeterli.

 

Birinci derece deprem bölgesinde 164 TL

Zorunlu deprem sigortasında yıllık prim tutarı ortalama 107 TL'ye geliyor. Birinci derece deprem risk bölgesindeki 100 metrekare betonarme bir konutun yıllık prim tutarı 164 TL'ye kadar çıkıyor. Her yıl yenilenmesi gereken zorunlu deprem sigortası poliçesi için sigortalılara yüzde 20 indirim fırsatı sunuluyor. Yeni binalara % 10 indirim 1 Mart 2013'ten itibaren, yapım yılı 2007 ve sonrası olan yeni binalara yüzde 10 ek indirim uygulanmaya başlanacak. Zorunlu deprem sigortası poliçesi tüm acente ve banka şubelerinden yaptırılabiliyor.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2335 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.