DASK evinizi 150 bin TL’ye kadar koruyor!

betulsungurlu

Zorunlu Deprem Sigortası’nın getirilen yeni denetlemelerle daha çok hayatımızda olacağını, henüz ZDS yaptırmamış olan bir çok ev sahibinin mecburen de olsa sigortalanacağını tahmin ediyoruz.

Zorunlu Deprem Sigortası şartı uygulaması artık sadece tapu dairelerinde değil, elektrik, su, doğalgaz abonelik işlemleri sırasında da karşımıza çıkacak. Detayları konu ile ilgili https://www.enuygun.com/bilgi/zorunlu-deprem-sigortasi-artik-daha-zorunlu yazımızdan da takip edebilirsiniz.

Zorunluluk dışında cebimizden yıllık olarak çıkacak ortalama 100-150 TL arası primle evinizin hangi değerler esas alınarak sigortalandığını merak ettiniz mi?

Zorunlu Deprem Sigortası, evinizi piyasa değeri üzerinden değil, inşaat bedeli üzerinden teminat altına alıyor. Arsa bedelinin dikkate alınmadığı hesaplamada risk bölgelerine ve yapı tiplerine göre (çelik, betonarme, kagir vs) belirlenmiş metrekare birim fiyatları mevcut. Bu birim fiyatlar, Devlet İstatistik Kurumu’nun yayınladığı bina inşaat maliyet endeksine göre oluşturuluyor. Bir deprem anında ev yıkılsa bile arsa payı hakkı korunacağından sigortalama mantığı bu şekilde işliyor.

Örneğin Bebek’teki deniz manzaralı 100 metrekare ve piyasa değeri 1 milyon TL olan betonarme bir ev ile Ümraniye’deki 100 metrekare ve piyasa değeri 200 bin TL olan betonarme bir ev için ödenecek primler birbirine oldukça yakın. Aynı şekilde verilen teminatlarda…

Üstelik DASK, her yıl verilecek teminatlar için azami bir tutar tayin ediyor. 2012 yılı için azami teminat miktarı 150 bin TL ile sınırlandığından 300 metrekare evinizin sigorta bedeli 150 bin TL’nin üzerinde çıksa bile herhangi bir deprem anında size ödenecek teminat 150 bin TL’yi geçemiyor. Primler de zaten 150 bin TL teminata göre hesaplanıyor.

Sonuç olarak zorunlu ya da isteğe bağlı olarak yaptırdığınız sigortalar, tüm risklerinizi teminat altına almak anlamına gelmese de hiç sigorta yaptırmamış olmanız durumunda deprem ya da hasar anında oluşabilecek maddi kayıplarınız sırasında yalnız kalmanızı önlüyor. Öte yandan ZDS ile belirlenen teminat tutarı size yeterli gelmiyorsa aşan miktarı konut sigortaları ile isteğe bağlı olarak teminat altına alabilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortaları’nda ayrıca sigorta bedelinin yüzde 2’si kadar da muafiyet uygulandığını da hatırlatmak isteriz. Herhangi bir hasar anında hesaplanan zararın yüzde 2’sini aşan kısmı DASK tarafından size ödeniyor.

Amacınız sadece zorunlu bir işlemi yerine getirmek değil, risklerinizi güvence altına almak ise https://www.enuygun.com/sigorta/konut-sigortasi adresinden zorunlu deprem sigortası ile birlikte eksik kalan teminatlarınız için konut sigortası fiyatı isteyebilirsiniz.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
309 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar