Esasında vizeye hatta pasaporta bile ihtiyaç duymadan gidilebilecek harika yerler var ancak kimi zaman vize uygulayan bir ülkeyi ziyaret etmeniz gerekebilir. Böyle bir durumda daha uzun süreli bir vize alarak sonraki seyahatlerinizde de kullanabilirsiniz. İyi ama nasıl?

İçindekiler

1- Doğru ülkeye başvurun

Uzun süreli vize alabilmek hatta sadece vize alabilmek için bile başvuru yaptığınız ülke önemli. Nitekim bazı ülkeler diğerlerine kıyasla çok daha kolay vize verebiliyor. Avrupa’da İtalya ve Fransa gibi ülkelerin özellikle başvuru evrakları tam ve eksiksiz olan Türk vatandaşlarına vize konusunda genellikle kolaylık sağladıkları biliniyor. Daha kolay vize alabileceğiniz Avrupa ülkeleri yazımızda. Bazı ülkelerse bu konuda biraz daha zorlayıcı bir tutum sergileyebiliyorlar. Konuyla ilgili önceden araştırma yaparak vize başvurusunda bulunacağınız ülkeyi belirleyebilirsiniz.

Harita

Uçak Bileti

2- Banka hesaplarınızı kontrol edin

Vize başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi için finansal durumunuzun seyahate elverişli olduğunu belgelemelisiniz. Bunun için başvurudan birkaç hafta önce hesabınıza para yatırmanız ve hesap bilgilerinizin dökümünü başvuru evrakları arasına eklemeniz daha kolay vize alabilmeniz adına yararınıza olur. Direkt olarak seyahat edeceğiniz ülkenin konsolosluğu ile görüşerek hesabınızda bulundurmanız gereken ortalama miktarı öğrenebilirsiniz.

Uçak

3- Belgelerinizin doğru ve tam olduğuna emin olun

Vize başvurularının reddedilmesinin başlıca nedeni evrakların eksik veya hatalı olarak teslim edilmesi. İstenen evrakların bir listesini alabilir ve yine birkaç hafta öncesinden toplamaya başlayabilirsiniz. Bu arada, evrakların tarihlerinin güncel olduğuna ve gerekli kaşelerin eklendiğine emin olmayı unutmayın.

Alış-veriş

4- İleri bir tarihe otel ve uçak rezervasyonu yaptırın

Birkaç ay sonrasında aynı ülkeyi ikinci kez ziyaret etmeyi planlıyorsanız, durumunuzu belgelemek adına ileri bir tarihe otel ve uçak rezervasyonlarınızı yaptırarak rezervasyon çıktılarını başvuru belgelerinize ekleyebilirsiniz. Bu sayede durumu açıklayan küçük bir notla birlikte daha uzun süreyi kapsayan vizeye kavuşma konusunda şansınızı arttırabilirsiniz.

Resepsiyon

5- Aynı veya benzer ülkelere başvurun

Başvurunuzu sürekli aynı ülkeden yapmak sonraki başvurularınızda vizenizi daha kolay almanıza yardımcı olabileceği gibi vizenizin daha uzun süreli olmasını da sağlayabilir. Örneğin bir ülkeden ilk başvurunuzda 2 aylık, daha sonraki başvurunuzda 6 aylık hatta bir yıllık vize alabilirsiniz. Schengen için başvuruyorsanız, ilk giriş yapacağınız ülkeye başvurunuzu gerçekleştirmeniz önemli. Bu sayede sonraki başvurularınızda yine sorunsuz bir şekilde vizenizi alabilirsiniz.

Vizeler

6- Katılacağınız etkinlikleri belgeleyin

Vizeye başvuracağınız tarihin birkaç hafta veya ay sonrasında ülkede düzenlenen bir etkinliğe veya organizasyona katılmayı planlıyorsanız bu durumu belgeleyen etkinlik davetiyesini de başvuru evrakları arasına yerleştirebilirsiniz. Bu sayede vize tarihlerinizin en azından bu etkinliği kapsayan tarihlere kadar genişletilmesini sağlayabilirsiniz.

Festival

7- Kısa bir mektup ekleyin

Daha uzun süreli bir vize almak istiyorsanız bu durumu gerekçeleri ile birlikte kısa bir mektup yazarak konsolosluğa açıklayabilirsiniz. Örneğin birkaç hafta sonrasında ülkeyi herhangi bir nedenle tekrar ziyaret edeceğinizi belirtebilir, başvuru sırasında evraklarınıza ekleyeceğiniz bilet rezervasyonlarıyla da bu durumu belgeleyebilirsiniz. Rezervasyon kaydı ve etkinlik davetiyesi olmadan sadece mektup yazmak pek fazla işe yaramayabilir. Ancak ilgili belgeleri de eklediğinizde büyük olasılıkla uzun süreli vizenize kavuşabilirsiniz. Bol şanslar!

Plan yap


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN