Daha ucuz konaklamanın 7 yolu

betulsungurlu
İçindekiler

Seyahat etmeyi seven hemen hemen herkesin en büyük sorunlarından biri konaklama için harcanan paranın miktarı. Güzel bir tatil için yüklü miktarda parayı gözden çıkarmak zorunda değilsiniz. Sizler için ucuz bir konaklama için yapabileceklerinizin listesini yaptık.

1. Otelinizi ve odanızı tatil planınıza göre seçin.

Sabahtan akşama kadar gezip sadece geceyi geçirmek için otel odanızı kullanacaksanız daha ucuz otelleri tercih etmelisiniz. Amacınız otelinizin Spa bölümünde dinlenmek ise daha konforlu ve daha bol yıldızlı otellerden yana tercih kullanmalısınız. Bu ikisi birbirinden çok farklı olduğu için kullanmayacağınız servisler için boşuna para ödemeyin.

2. Oda ücretine nelerin dâhil olduğunu öğrenin.

Otel fiyatlarını karşılaştırırken oda ücretlerine nelerin dâhil olduğunu da gözden kaçırmayın. Kahvaltının ilave ücrete tabi olup olmadığı, ücretsiz Wi-fi servisi bulunması, toplu ulaşım duraklarına uzaklık ya da ücretsiz otopark gibi detaylar gecelik konaklama maliyetinizi azaltabilir de artırabilir de…

3. En iyi fiyatı aldığınızdan emin olun.

Oteller çeşitli kanallardan farklı fiyatlar sunduğu için belirlediğiniz ya da hep kaldığınız otel bile olsa mutlaka otelinizin en iyi fiyat verdiği satış kanalını araştırın. gibi online servisler bu konuda size hem zaman hem para tasarrufu sağlayacak seçenekler sunar.

 

4. Favori otellerinizin bültenlerine abone olun.

Favori otellerinizin güncel kampanyalarını da bir yandan takip etmeyi unutmayın. 2 gece fiyatına 3 gece kalma gibi kampanyalardan zamanında haberdar olursanız daha ucuza konaklama fırsatlarından da faydalanmış olursunuz.

5. Konaklama günlerinde esneklik bütçenize iyi gelir.

Bütçeniz kısıtlıysa ya da daha ucuza tatil yapmanın yollarını arıyorsanız resmi tatillerden ve hafta sonlarından uzak durmanız gerekiyor. Herkesin tatil yaptığı zamanlarda değil, hafta ortasında konaklama yaparsanız yüze 30 ile yüzde 50 arasında daha uygun fiyata otelde kalabilirsiniz.

 

6. Merkezden uzaklaştıkça fiyat düşer.

Genellikle şehir merkezinden uzaklaştıkça otel fiyatları da düşer. Ulaşım masraflarınızı da göz önünde bulundurarak merkezden daha uzak yerlerde kalma alternatiflerinizi değerlendirin.

7. Mini Barı kullanmayın.

Otel geceleme fiyatlarına mini barın da katkısı büyük. Yanınıza alacağınız küçük atıştırmalıklar ve içeceklerden faydalanarak mini barı mümkün olduğunca az kullanın.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar