Nereye gidersek gidelim hepimiz tatile çıkınca daha fazla gezmek, eğlenmek ve dinlenmek isteriz. Bunun içinse öncelikle iyi bir hazırlık yapmakta ve henüz yola çıkmadan almamız gereken basit ama hayat kurtaran önlemleri belirlemekte yarar var. Bu önerilere göz atmadan tatil planlarınızı yapmayın.

Az ama öz eşya alın

Bavullar dolusu kıyafet veya hiç giymeyeceğiniz o gömleği yanınıza almaktan vazgeçin. Sadece ihtiyacınız olabilecek eşyaların listesini yapın ve sonra dolabınızı açarak bavulunuzu hazırlamaya başlayın. Bu konuda biraz daha ipucu isterseniz tıklayın yeter

Müziğinizi yanınızda götürün

Yola çıkmadan önce telefonunuza en sevdiğiniz şarkıları yükleyin ve kulaklığınızı sakın unutmayın. Böylece yolculuk sırasında ağlayan bir çocuk veya gürültü yapan bir yol arkadaşınız olursa hemen kulaklığınızı takıp huzurlu bir müzik dinleyebilirsiniz.

Daha rahat bir tatil için 7 öneri

Ödemelerinizi kartla yapın

Özellikle turistik yerlerde bazı işletmeler kredi kartı kabul etmese de kredi ve bankamatik kartları ödeme için çok daha güvenlidir. Böylece paranızı kaybetme veya çaldırma riskini en aza indirebilirsiniz. Yine de kart kabul etmeyen işletmeler için yanınıza bir miktar nakit alabilirsiniz.

Daha rahat bir tatil için 7 öneri

Hareket edin

Uzun mesafeli bir uçak yolculuğu yapıyorsanız veya havalimanında uzun süreli rötarlarla karşılaşırsanız bu sürenin en azından bir kısmını hareket ederek geçirmeye çalışın. Nasıl mı? Uçak içinde birkaç saatte bir tur atabilir veya havalimanında duty free mağazalarını gezebilirsiniz.

Daha rahat bir tatil için 7 öneri

İnternetten kopmayın

Eğer belirli aralıklarla kontrol etmeniz gereken bir işiniz varsa yanınızda internete bağlanabilen bir cihaz bulundurun. Bu cep telefonu da olabilir tablet de. Taşınabilir modemlerden edinirseniz aynı zamanda internete hemen her yerden rahatlıkla bağlanabilirsiniz.

Daha rahat bir tatil için 7 öneri

Yemek seçimi yapın

Birçok havayolu firması ile uçarken yolculuk öncesinde yemek seçimi yapabilirsiniz. Bu da size hem yedikleriniz konusunda özgürlük hem de çok daha lezzetli ve sağlıklı yeme içme seçenekleri sağlar. Biletinizi satın aldıktan sonra havayolu internet sitesine girerek uçtuğunuz sınıfta sunulan yemekleri görebilirsiniz.

Daha rahat bir tatil için 7 öneri

Alışveriş yaparken dikkat

Tatilde herkes daha fazla harcama yapar. Ama siz bu tuzağa düşmeyin ve hediyelik eşya alırken veya diğer ihtiyaçlarınızı karşılarken daha ekonomik seçenekleri de değerlendirmeye çalışın. Bunun için kaldığınız otele yakın olan süpermarketlere veya yerel pazarlara göz atabilirsiniz. Tatilde ekonomi uygun fiyatlı bir uçak bileti ile başlar. Bunun için önce mutlaka uçak biletlerini karşılaştırın ve daha sonra biletinizi satın alın. Dilediğiniz yere en uygun uçak biletini bulmak ve saniyeler içinde satın almak için tıklayın.

Daha rahat bir tatil için 7 öneri

 

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.