Daha paralı yaşamanın 10 yolu

betulsungurlu
İçindekiler

Nakde mi sıkışıksınız?

Eğer sadece bu aya mahsus bir nakit sıkışıklığı ise,  aile yakınlarınızdan ya da arkadaşlarınızdan borç alarak sorunu çözebileceğinizi biliyoruz. Bizim kastettiğimiz, her ay sonu hatta her daim nakde sıkışık bir halde yaşamak! Eğer öyle ise tehlike çanları çalıyor demektir. Yetersiz nakit pozisyonu, koskoca şirketlerin bile batmasına neden olduğuna göre bu konuyu ciddiye almak gerekiyor.

Siz de sürekli nakit sıkışıklığından mustarip finansal kâbuslar içindeyseniz; 10 adımda hayatınızı biraz daha kolaylaştırabilirsiniz. Unutmayın; finansal amaçlarınıza ulaşmak için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız.

1. İhtiyaç kredisi almayı deneyin!

Bunu çoktan denedim artık daha fazla kredi çekemiyorum diyorsanız doğrudan ikinci maddeye geçin. Denemediyseniz; bütçe açığınızı hesaplayın. Birikmiş kredi kart, elektrik, doğalgaz, kira borçlarınızı toplayın. İhtiyacınız kadar krediye -ödeyebileceğiniz taksit tutarını da dikkate alarak- başvurun ve borçlarınızı aylık ödenebilir taksitlere çevirin. Bankaların ihtiyaç kredisi faizlerini karşılaştırmayı ihmal etmeyin.

2. Borçlarınızı yeniden yapılandırmak için bankanızdan yardım isteyin!

Başka bankadan kredi çekemiyor ancak kredi kart ya da diğer kredi borçlarınızın aylık ödemeleri gücünüzü aşmaya başladıysa konuyu bankanızla görüşün. Daha uzun vadeli yeni bir kredi ile taksitlerinizi düşürmek ve borçlarınızı yeniden yapılandırmak isteğinizi iletin.

3. Maliyetlerinizin farkına varın!

Nakit sıkışıklığı yaşıyorsanız kredi kartınızdan ya da kredili mevduat hesabınızdan (artı hesap, tek hesap diye de anılabilir) nakit çekiyor olma ihtimaliniz yüksek. Hangisinin daha maliyetli olduğunu düşündünüz mü? Yoksa sadece hangisinin bakiyesi müsaitse ona mı yöneliyorsunuz? Kredili mevduat hesabınızın faizi aylık %5, kredi kartından nakit avans çekmenin faizi ise %2 civarında (nakit avans işlem ücreti de var tabi). Her ikisi de ihtiyaç kredisine göre maliyetli olsa da aradaki farkı ayırt etmek, mecbur kalmadıkça bu iki ürüne yönelmemekte fayda var.

4. Borçlarınızı öteleyin, zaman kazanın!

Kredi ve kredi kart limitlerini sonuna kadar kullandıysanız durum düzelene kadar zaman kazanmaya ihtiyacınız olacak. Örneğin kira gideriniz için ev sahibinizden ilave zaman talep edin. Yahut bankanızdan kredi kartınızın son ödeme gününü değiştirme talebinde bulunun. Aybaşında ödediğiniz kredi kartınızın son ödeme gününü ay ortası ile değiştirmek isteğinizi bankacınıza söyleyebilirsiniz. Böylece kredi kart borcunuzu ödeyebilmek için küçük de olsa zaman kazanıp gecikme faizinden kurtulabilirsiniz.

5. Faturalarınızı öncelik sırasına koyun!

Bütün faturalarınızı ödeyecek nakit paranız olmadığına göre faturalarınızı öncelik sırasına göre ödeyin. Ev sahibiniz pencerenize “kiralık” ilanı yapıştırdıysa elektrik, su faturanızı gelecek aya erteleyip önce kiranızı ödeyin. Ya da kredi kart borcunuzdan dolayı sorunlu hale gelmek üzereyseniz kirayı erteleyip kart borcunuzu ödeyin.

6. Emeklilik hesabınıza ödemelerinizi dondurun ya da azaltın!

Nakit durumunuzu düzene sokana kadar varsa bireysel emeklilik hesabınıza ödeme yapmayı bir süre erteleyebilirsiniz. Yahut aylık ödeme miktarınızı minimum tutara kadar azaltabilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemi, sistemden çıkmadan bir süre ödemelerinize ara vermeye ya da ödeme miktarı değişikliği yapmanıza olanak sağlıyor.

7. Önceki ay harcamalarınızı gözden geçirin!

İnternet bankacılığı müşterisi iseniz ya da ödemelerinizi banka aracılığı ile yapıyorsanız harcamalarınızı hesap hareketlerinizden listeleyin. Ödemelerinizi bazen elden bazen hesaptan yapıyorsanız tüm dökümanları (kredi kart ekstresi, elektrik/su faturası, fiş/fatura vs) ortaya dökün ve aklınızda kalanlarla birlikte bir önceki ay nelere ne kadar harcadığınızı gözden geçirin. Bir kenara not alın ve sağlıklı bütçe planınızı düzenleyebilmek için neler yapabileceğinizi düşünün.

8. Gereksiz harcamalarınızı tekrarlamayın!

Haftada üç kez akşam yemeğini dışarıda yiyorsanız, bunun sizin için ne kadar gerekli olduğunu düşünün. Eğer vazgeçebiliyorsanız nakit durumunuzu düzeltene kadar evde yemek yiyin. Birkaç ay sinemaya gitmeyin örneğin. Ya da daha uygun fiyatlı marketlerden alışveriş edin. Telefon faturalarınız kabarıksa, gereksiz muhabbetlerinizi hatırlayın ve konuşmayı azaltın. Ya da size en uygun cep telefonu tarifesini seçerek faturalarınızda tasarruf etmenin yollarını arayın.

9. Sınırları siz çizin!

Sadece gereksiz harcamaları kısmak sizin durumunuzu düzeltmeye yetmiyorsa harcama kalemlerinize sınır koyun. Sınırlarınızı borçlarınıza ve gelirinize göre hesap edin. En azından nakit akışınız düzene girene kadar temel ihtiyaçlarınız dışında harcama yapmayın. Temel ihtiyaçlarınızın her birine aylık ne kadar harcayabileceğinizi belirleyin ve bu plana sadık kalmaya çalışın.

10. Yeni gelir kaynağı ya da gider azaltma yolları arayın!

İkinci bir iş ya da daha iyi maaşlı yeni bir iş edinme fırsatlarını araştırın. Bu size zor geliyorsa bir ev arkadaşı edinerek kira, aidat, elektrik, su faturalarını paylaşabileceğiniz birini bulun. Hatta çok gerekiyorsa bir süreliğine annenizin evine taşınmayı bile düşünebilirsiniz. Borçlarınız mı, yeni ev arkadaşınız mı, yeni işiniz mi? Hangisi sizi daha çok mutsuz eder bunu düşünün!

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar