Uçakla seyahat etmek aynı zamanda her defasında yepyeni bir maceraya hazır olmak demektir. Peki bu macerayı çok daha keyifli bir hale getirmeye ne dersiniz? İşte, havalimanına giderken ve yolculuk sırasında yararlanabileceğiniz birkaç tüyo…

1- Güvenlik kontrolünü hızlıca geçin

Eğer uçağınızın kalkışına az bir zaman kaldıysa, havalimanı güvenlik kontrolünde daha fazla zaman kaybetmeyin. Cep telefonunuzdan uçağınızın kalkış saatini güvenlik görevlilerine gösterin ve öncelik tanımalarını isteyin. Önceden uçuş bilgilerinizin ekran görüntüsünü almak da gerektiğinde hızlıca ulaşabilmek için faydalı olabilir.

2- Kartların avantajlarından yararlanın

Özellikle sık uçan biriyseniz, uçak bileti satın alırken mil kazandıran veya havalimanındaki özel yolcu salonlarından ücretsiz olarak yararlanma fırsatı sunan kartlardan kullanın. Böylece yıl içinde yapacağınız alışverişler sayesinde bedava uçak bileti satın alabilir veya uçağınızı rahat salonlarda beklemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

2- Kartların avantajlarından yararlanın

3- Hediye işini çözün

Hediye almanız gerekiyorsa, havalimanında bulunan duty free ve hediyelik eşya mağazalarına göz atın. Havalimanı genellikle biraz daha pahalıdır ancak yolda zaman kaybetmek yerine hediye işini uçağa binmeden çözebilirsiniz. Havalimanından son dakikada alınabilecek şeylere göz atmak isterseniz tıklayın!

4- Küçük bavul kullanın

4- Küçük bavul kullanın

Çok uzun bir seyahate çıkarken büyük bir bavulu doldurmaya kimsenin itirazı yok. Ancak kısa süreli kaçamaklarda sadece küçük boy valiz hatta sırt çantası yeterli olabilir. Üstelik kabin bagajıyla uçarak uçaktan indikten sonra zaman kaybetmeden havalimanından çıkabilirsiniz. El bagajı ile ilgili öneriler de yazımızda!

5- Bozuklukları harcayın

5- Bozuklukları harcayın

Yurt dışından dönüyorsanız, uçağa binmeden önce cebinizde kalan son bozuk paraları çikolata, gofret gibi şeyler satın almak için kullanabilirsiniz. Çünkü bu paraları döviz büroları genellikle çevirmiyor ve bir sonraki seyahate kadar kullanmak mümkün olmayabiliyor.

6- Hatırlatıcılar ekleyin

6- Hatırlatıcılar ekleyin

Online check-in veya uçağınızın hareket saati için önceden telefonunuza hatırlatıcılar ekleyin. Bu sayede zamanı geldiğinde check-in yaparak koltuğunuzu seçebilir veya havalimanında zaman kaybedip uçağınızı kaçırma riskini azaltabilirsiniz.

7- Sık uçan arkadaşlarınızla seyahat edin

7- Sık uçan arkadaşlarınızla seyahat edin

Eğer çok sık uçan bir arkadaşınız varsa, birlikte seyahat edebilir ve havalimanındaki özel yolcu salonları ve diğer ayrıcalıklı hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Üstelik yola arkadaşlarla birlikte çıkmak çoğu zaman tek başına seyahat etmekten çok daha keyifli ve eğlencelidir!

7- Sık uçan arkadaşlarınızla seyahat edin

Tuğba Hacıbayramoğlu
2239 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.