• Anasayfa
  • Bilgi
  • Daha çok seyahat etmek isteyen çalışanlar için 5 ipucu

Daha çok seyahat etmek isteyen çalışanlar için 5 ipucu

muratekinay

Yaşadığımız gezegenin tüm güzelliklerini kendi gözlerinizle görmek istiyorsunuz. Ama bir taraftan çalışırken bunu nasıl yapacağınızı bilemiyorsunuz. İşte, tam zamanlı çalışanların işine yarayacak birkaç ipucu…

İçindekiler

1- Yıllık izinlerinizi arttırın

Yılda sadece bir veya iki hafta izin kullanabiliyor olsanız da iyi bir planlama ile izinlerinizi daha akıllıca kullanabilirsiniz. Örneğin 23 Nisan veya 1 Mayıs gibi resmî tatil günlerinden bir gün önce veya sonra tatile çıkabilir, hafta sonu tatillerini birleştirerek izin sürenizi arttırabilirsiniz. Bu yılın resmî tatil günleri ve az izin kullanarak çok tatil yapmak isteyenler için ipuçları yazımızda!

Takvimle plan

Uçak Bileti

2- Daha ucuz ülkeleri araştırın

Özellikle Avrupa ülkelerinde konaklama, ulaşım, yeme içme ve diğer giderler birbirine benzer. Ancak yine de bazı ülkelerin diğerlerinden daha pahalı olduğu bir gerçek. Yurt içinde veya yurt dışında rota araştırması yaparken uçak bileti ve otelin dışında yeme içme ve eğlence gibi giderler için de fiyatlara bakın. İngiltere, İsveç ve Norveç gibi pahalı ülkeler yerine Sırbistan, Ukrayna veya Tayland gibi daha ucuz ülkeleri tercih ederek ekonomi yapabilirsiniz. Üstelik bu ülkelere gelirken vizeye gerek duymayacağınız için vize masraflarından kurtulabilirsiniz. Rotanızı seçerken hem ucuz hem de vizeye ihtiyaç duymadan gezebileceğiniz bu ülkelere mutlaka bir göz atın!

Ucuz Ülkeler

3- Uçak bileti kampanyası avcısı olun

Uçak biletleri genellikle uçuş tarihi yaklaştıkça pahalanır. Ancak bu durumun bir istisnası var. Belirli bir sürede geçerli olan uçak bileti kampanyalarını takip ederek son dakikada da uygun fiyata uçak bileti bulabilir ve satın alabilirsiniz. Özellikle Uzak Doğu ve Amerika gibi uzak bir yere seyahat etmeyi planlıyorsanız, biletinizi almadan önce güncel kampanyalara göz atın!

Enuygun

4- Seyahati işiniz haline getirin

Çalışırken daha çok seyahat etmenin bir yolu da mesleğinizi buna göre seçmektir. Kabin memurluğu, fotoğrafçılık ve gazetecilik gibi mesleklerden birini tercih ederek iş için seyahat edebilir ve bu sırada belki dünya turu bile yapabilirsiniz. Seyahati sevenler için ideal meslekler yazımızda!

Kabin Memuru

5- Daha ucuza veya bedava kalın

Tatilde uçak bileti ile birlikte en fazla para harcanan şeylerden biri de konaklama. Bir de yüksek sezonda lüks bir otele veya tatil köyüne giderseniz, neredeyse küçük bir servet ödeyebilirsiniz. Ancak ucuza hatta bedava kalmak isteyenler için de alternatifler var. Tatiliniz için Enuygun’da otel ararken sağda yer alan ‘’Sıralama Kriteri’’ menüsünden ‘’Fiyata göre artan’’ seçeneğini işaretleyerek uygun fiyatlı otelleri daha kolay bulabilirsiniz. Bir sonraki tatiliniz için otelleri karşılaştırmak ve rezervasyon yaptırmak isterseniz tıklayın. Konaklamak için Airbnb ve Couchsurfing gibi siteleri tercih ettiğinizde ise gideceğiniz yerde yaşayanların evlerinde yine uygun fiyata veya hiç para ödemeden kalabilirsiniz. Seyahat ederken ucuza konaklamanıza yardımcı olacak diğer öneriler de yazımızda!

Otel Odası


muratekinay
Murat Ekinay
456 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar