Daha az kira vergisi ödemenin yolları

betulsungurlu

 

Ya kiradan kurtulmak ya da kiraya vermek için konut alıyoruz. Bazılarımız ise aldığı evi kiraya verip bir başka evde kiracı olmaya devam ediyor. Eğer siz de kredili ya da kredisiz aldığınız konutunuzu kiraya verdiyseniz aşağıdaki yazıyı mutlaka okuyun! Beyana tabi kira gelirlerinizden düşebileceğiniz giderler ile hiç ya da daha az kira vergisi ödemeniz mümkün.

Yıllık kira geliri 3 bin TL’nin üzerinde olan konut sahipleri ile yıllık kira geliri 25 bin üzeri olan işyeri sahipleri, bu gelirlerini beyan edip vergisini ödemek zorunda. Ancak belirlenmiş bazı giderler kira gelirlerinden düşürülebiliyor:

Konut kredi ile alındıysa;

Kredi ile aldığınız evi kiraya verdiyseniz, yıllık kira gelirinizi beyan ederken konut kredisi için ödediğiniz yıllık faizi hesaplamaya dahil ettirebiliyorsunuz. Her yıl, o yıl elde ettiğiniz kira geliri ile aynı yıl bankaya ödediğiniz faizi beyan ediyorsunuz. Bankaya ödediğiniz faiz daha yüksekse kira vergisi ödemekten muaf oluyorsunuz. Ödediğinizi banka faizinin elde ettiğiniz kira gelirinden düşük olması durumunda ise ödeyeceğiniz vergide o oranda indirim yapılıyor.

Ev sahibi de kirada oturuyorsa;

Aldığınız evi kiraya verip başka bir evde kiracı olarak oturmayı tercih edenlerdenseniz ödediğiniz yıllık kira bedelini kira gelirinizden düşürebiliyorsunuz.

Ev yeni alındıysa;

Evinizi alalı beş yıldan az bir süre olmuşsa kazandığınız kira gelirlerinizden evin satın alma bedelinin % 5’ini indirebiliyorsunuz. Bir başka ifade ile, yeni aldığınız evin satış bedelinin yüzde 5’ini beş yıl süre ile kira gelirinizden indirebiliyorsunuz. Ayrıca her yıl evin satış bedelinin % 2’si oranında bir tutarı amortisman gideri olarak kira gelirlerinizden indirme hakkınız bulunuyor.

Diğer Giderler;

Emlak vergisi, tadilat giderleri gibi masraflarınızı da kira gelirlerinizden indirerek daha az vergi ödeme imkanına sahipsiniz.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar