5 adımda Öğrenim Kredisi ve Harç Kredisinden Faydalanmak için Yapmanız Gerekenler!

mugekanbay
İçindekiler

Öğrenim Kredisi, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan, yükseköğrenim öğrencilerine normal eğitimleri süresince Yurtkur tarafından verilen borç paradır. Katkı Kredisi (Harç Kredisi) ise, yükseköğretim kurumlarının öğrencilere yönelik faaliyetleri nedeniyle aldıkları yıllık katkı payının Yurtkur tarafından öğrenci adına borç kaydedilerek ödenmesidir.

Her iki kredi, adı üzerinde, kişiye verilen borç, ya da kişi adına borç kaydedilerek bir kuruma verilen paradır. Yani bu kredilerin öğrenim bittikten sonra devlete geri ödenmesi gerekmektedir. Öğrenim kredisi ve katkı kredisi borcu, öğrenciye normal eğitimi süresince verilen ya da onun adına verilen miktarlara TÜİK Toptan Eşya Fiyat Endeksi’ndeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın eklenmesi ile belirlenir.

ÖSS sonuçlarının açıklanmasının ardından, öğrenim ve katkı kredisi için başvuru süreci de başladı. İşte başvuru yapmak isteyenlerin izlemesi gereken adımlar:

Adım 1:

www.kyk.gov.tr adresinden kredi için başvuruda bulunun. Başvuru sırasında eğer gerekiyorsa Öncelik Belgesi dışında herhangi bir belge istenmiyor. Beyan edilen bilgilerin doğruluğu, ilgili kamu kuruluşları tarafından elektronik ortamda kontrol ediliyor.

Adım 2:

Öncelik Belgesini istendiği biçimde temin edin ve posta yolu ile teslim edin.

Adım 3:

Değerlendirme sürecinin sonunda kredi veya burs tahsis edilen öğrenciler www.kyk.gov.tr adresinde ilan edilir, yani aday bu adresi kontrol etmek durumundadır.

Adım 4:

Kredi ya da burs tahsis edildiyse, bulunduğunuz yerdeki herhangi bir notere başvurarak, Burs/Kredi taahhüt senetlerinin tanzim ve tasdik edilmesini sağlayın. Bu belgeleri aynı zamanda posta yolu ile daha önce başvurularınızı ilettiğiniz adrese göndermelisiniz.

Adım 5:

Bu işlemi de tamamladıktan sonra, TC Ziraat bankası'nda açtıracağınız hesap ve adınıza düzenlenmiş Bankkart ile aylık ödemenizi tüm şube ve atmlerden alabilirsiniz.

Kredilerle ilgili aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz de gerekiyor:

  • Devletten burs alıyorsanız öğrenim kredisinden yararlanmazsınız.
  • Eğer harç kredisi için başvuruda bulunduysanız, Katkı kredisine müracaat etmiştir belgesi ile katkı payı ödemeksizin kayıt yaptırabilirsiniz.
  • İntibak veya hazırlık sınıfında katkı kredisi verilmez
  • Belirlenen sürelerde hareket etmek önemli, çünkü kurum geç kalmış başvurular ya da belgeler ile ilgili ayrı ayrı ikazda bulunmuyor!

Bu süreçte tüm soru ve sorunlarınızı aşağıdaki adreslerden yetkililere iletebilirsiniz.

Posta adresi:

YURTKUR Kredi Dairesi Başkanlığı Cemal Gürsel Cad.No:61 06590-Cebeci-ANKARA

Telefon: 0 (312) 363 87 70 numaralı santraldan dahili 6

Yeni öğretim yılında tüm öğrencilere başarılar dileriz!

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar