Cüzdanda yeri olmayan 6'lı ve cüzdanınız çalındığında yapmanız gerekenler!


Tuğba Hacıbayramoğlu
| 2 Dakikalık Okuma| 70 |Güncellenme : 11 Aralık 2019

Cüzdanınızın ya da çantanızın kaybı, çalınması gibi durumlar için, sloganımız hazırlıklı olmak! Bunun için iki aşama var. İlki cüzdan ve çantanızda taşıdıklarınıza dikkat etmek. İkincisi bu tür bir durum yaşandığında, nasıl hareket edeceğinizi bilmek.

Cüzdanınızda taşımamanız gereken 6 şey:

1. Çekdefteri; masum görünse de, hesap numarası, adresiniz ya da imzanızın çıktısı gibi bilgileri haizdir. Bu nedenle, paraya dönüştürülüp canınızı sıkabilir.

2. Pasport; kimlik kaybı her zaman sorun teşkil eder hele yabancı bir ülkede iseniz güvenli bir yerde barındırmanız en kolay çözüm olacaktır.

3. Çok fazla nakit para; yalnızca kaybetmenizin rahatsız etmeyeceği kadar para taşıyın.

4. Bir ya da ikiden fazla kredi kartı; düşük limitli, günlük alışverişler için kullanılan tek bir kredi kartı sizi alışveriş konusunda da sınırlayıp yalnızca ihtiyaçlara yönlendirecektir. Yanınızdaki kartlara bu gözle baktıktan sonra, onları çıkarıp güvenli bir yere nakletmelisiniz. Tek kredi kartı yetmez diyorsanız, taksit ya da likit avantajı nedeniyle ihtiyacınıza göre tercih edeceğiniz bir kartı daha yanınızda sürekli bulundurmayı tercih edebilirsiniz.

5. Kart fatura ve slipleri, bir çoğumuz cüzdan içine kartla birlikte koyar ve unuturuz. Ancak bu sliplerin bazılarında imza ya da kart bilgileri yer alabiliyor. Ürün garantisi, şirket harcamaları gibi faturalandırmak zorunda olduğunuz harcamalarınız için gerekli olduklarında, yoklukları ayrıca sıkıntı yaratabiliyor. Bu durumda, slipleri gün sonunda cüzdandan çıkarıp önemlileri ayırıp diğerlerini imha etmeyi alışkanlık edinmek gerek.

6. Güvenlik şifresi ile korumayan bir telefon; eğer telefonunuza bir açılış şifresi tanımlayabiliyorsanız bunu mutlaka yapın, böylece hele ki bir akıllı telefonunuz varsa, özel bilgilerinize ulaşamayacaklardır.

Bu önlemler sizi bir çok ekstra sıkıntıdan çalıntı ya da kayıp durumunda kurtaracak peki bu tür bir durum başınıza gelirse nasıl davranmalısınız? Hangi bankaların kartları mevcutsa, telefon bankacılığı hizmetini arayıp kartlarınızı kullanıma kapatmalısınız.

Bu tür durumlarda banka da kısmen sorumlu olduğundan, işleminiz çalıntı kart bildiriminde hızla gerçekleştirilir. Önemli nokta şu; ne kadar az kart var ise, o kadar az banka ararsınız ve o kadar az telefon akılda tutmak zorunda kalırsınız. Kart iptalini hızla gerçekleştirmek bankalara itiraz etmeniz gereken aşamada da önemli. Çünkü, bildirimin yapıldığı tarihten 24 saat öncesine kadar yapılan harcamalar ile ilgili kart sahibini sorumlu tutmamak gibi bir insiyatife sahiptir.

Bu durumda kartınız ile yaptığınız son işlemi de önceden bildirmek ve iptal sırasında kontrol ettirmek faydalı olacaktır. Önemli bir diğer işlem de, olayın gerçekleştiğini düşündüğünüz bölgenin karakoluna giderek tutanak tutturmanız. Bu işlem de eğer özel bir durum söz konusu değilse, hızla gerçekleştireceklerinizden.

Bu önlemlere rağmen kartınızdan bir harcama gerçekleşirse, neler yapmalısınız?

Polis tutanağı ya da savcılık suç duyurusunun bir kopyası ile birlikte harcamanın gerçekleştiği kredi kartının bankasına bankadan talep edeceğiniz harcama itiraz formunu doldurarak başvurmalısınız. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere şifrelerinizi yanınızda taşımanız, kolay tahmin edilir şifre belirlemek ya da tüm kartlarınız için aynı şifreyi belirlemek sorun yaratacaktır. Kredi kartlarında şifreli harcama itirazlarında bu bir sorun teşkil etmekte zira şifrenizi belirlemek, paylaşmamak ve güvenli tutmak sizin sorumluluğunuzda.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.