Haftanın son günü bir değerlendirmeyi hakediyor, bu hafta en çok konuştuğumuz-yazdığımız konulara şöyle bir bakmak ve hatırlanması gerekenlerle başlamak istedik:

Sağlıkta dönüşüm ve genel sağlık sigortaları kapsamında, Ocak'ta yürürlüğe giren uygulama ile sosyal güvencesi olmayanların genel sağlık sigortasına başvurması zorunlu hale geldi. Genel sağlık sigortası başvuruları 31 Ocak'ta bitiyor, hatırlatma önemli zira SGK'ya başvurmayanların aylık primi 213 TL!

Motorlu taşıt vergisi zamanı yaklaştı. Ocak ve Temmuz ayları içinde iki taksit halinde ödenen bu vergiyi dilerseniz kredi kartınıza taksitlendirebilirsiniz. Kredi kartı taksit avantajları için detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz. Son ödeme 31 Ocak'ta!

Hatırlanması gereken önemli tarihleri bitirdik bir de bu hafta gündeme oturan, kredi kartı ve bankalar ile ilgili konuların üzerinden geçelim;

Sene değişikliğiyle beraber, kredi kartı asgari ödeme tutarındaki değişiklik de kafalarda soru işareti yarattı. Geçtiğimiz yıla girerken BDDK, kredi kartı limitlerine göre asgari ödeme oranları belirlenmişti. Bu oranları tekrar hatırlatalım;

  • 15 bin TL kredi kartı limiti varsa, asgari ödeme oranı dönem borcunun yüzde 25
  • 15 bin TL - 20 bin TL arası kredi kartı limiti varsa asgari ödeme oranı dönem borcunun yüzde 30‘u,
  • 20 bin TL ve üzerinde olan kredi kartı limit varsa asgari ödeme oranı dönem borcunun yüzde 40‘ı,
  • Bir bankanın kredi kartı ürününü ilk defa çıkarılması/kullanılması durumunda, asgari ödeme dönem borcunun yüzde 40′ı.

Bu sene BDDK'nın kredi kartları ile ilgili düzenlemesi de gözönüne alındığında, 1 yıl içinde 3 kere asgari ödeme yaptığınız takdirde, kredi kartınız nakit çekime kapatılıyor. Bu da can alıcı konulardan! Tek limit uygulaması sonuca bağlanıp yürürlüğe girdiğinde, bu asgari ödeme oranlarının nasıl belirleneceği de ayrıca merak konusu..

Bankaların, kredi kartı ücret ve komisyonları ile bankacılık işlemlerinden aldıkları komisyonlar tüketiciyi harekete geçirdi. Müşteri hakları kapsamında, kredi kart aidatı, hesap işletim ücretleri veya mevduat hesabı sahiplerinden alınan komisyon-kesintilerin yapılamayacağı sözleşme şartları ile kesinleştirildi.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.