Çocuklarla doğada yapılabilecek aktiviteler

tugbahacibayramoglu

Çocuğunun sürekli bilgisayar ya da iPad ile oynamasından yakınanlar, bizimle vakit geçirmiyor diye tasalananlar alternatif öneriler ister misiniz? Onlarla birlikte doğada yapabileceğiniz o kadar çok aktivite var ki... Yeter ki bir hafta sonunu ayırın yeter.

İçindekiler

Kamp kurun

Çocukların en çok sevdiği şeylerin başında gelir kamp kurmak. Küçük kurmaktan hoşlanmayan çocuk yok gibidir. Anne baba tüm ailenin biraraya gelerek yapabileceği mini bir kamp etkinliği ilerisi için unutulmayacak bir anı oluşturabilir. Sakarya, Kazdağları, Şile gibi yörelerde kamp yapabilecek tesisler ve alanlar var. Ama çok profesyonelce olmasa bile bulunduğu şehrin yakınlarında bir ormanlık alana ya da piknik bölgesine giderek mini bir çadır bile kurabilirsiniz. Yemek içmek için bir şeyler alın. Daha profesyonel bir şey ararsanız Bolu, Yedigöller, Sünnet Gölü ya da Kaz Dağları çevresini öneririz.

kamp

Uçak Bileti

Doğa yürüyüşleri yapın

Doğa yürüyüşleri için çok güzel rotalar var. Hatta bunları Türkiye'nin en iyi yürüyüş parkurları yazısında da belirtmiştim. Çok uzaklara gidemeyecekseniz de yakınlarda bir ormanlık alanı da tercih edebilirsiniz. Hele bahar mevsimini hiç kaçırmayın. Çiçekler, havyanlar çocuklarınıza göstereceğiniz şeyler çok.

doğa yürüyüşü

Balon turu

Balon turu için Kapadokya'ya gitmeniz lazım. Ve tabii bir de sabah erken kalkıp günün doğuşuna tanıklık ediyorsunuz. Rengarenk balonların doldurduğu gökyüzünü havadan seyretmek çocuklarınız için unutulmayacak bir anı oluşturacaktır. Balonla uçmanın bedeli bir yüklü. Kapadokya'da ortalama 100 Euro gibi fiyatlar isteniyor. Ancak pazarlık kapısı açık. Ama o anı yaşadıktan sonra bu fiyata değdiğini göreceksiniz.

Kapadokya Balon Turları

Kaya tırmanışı

Tabii ki çocuklarla birlikte profesyonel bir kaya tırmanışı yapmayacaksınız. Ancak bazı yörelernde çocukların da tırmabileceği alanlar bulunuyor. Örneğin Antalya Geyikbayırı bu iş için güzel bir seçenek. Tırmanma faaliyetini yaptıktan sonra Çıralı'da ağaç evlerde konaklayabilirsiniz. İzmir'de de güzel bir tırmanma parkuru var. Monkeypark'ta 4-12 yaş arası çocuklar için çok güzel aktiviteler var. İstanbul Kemerburgaz'daki Foreistanbul'u da tercih edebilirsiniz.

dag tırmanısı

Balık tutun

Balık tutmak için deniz, göl seçenek çok. Yani bulunduğunuz şehirde deniz yoksa bile bir göl ya da en azından baraj gölü vardır. İş sadece oltaya ve bir de işin püf noktalarına geliyor. Ama inanın balık tutmak tutarken çocuğunzla sohbet etmek iyi gelecektir. Öyleyse ne duruyorsunuz?

Akşam Balık Avı

At binme

At binmek de çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz bir faaliyet. Daha önce hiç ata binmeseniz bile aynı anda çocuğunuzla birlikte ders alabilirsiniz. Büyükşehirlerin hemen hepsinde at çiftlikleri bulunuyor. Bulunduğunuz yere yakın at çiftlikleri için internetten arama yapmanız yeterli. İstanbul'da yaklaşık 20 dakikalık bir biniş fiyatlı 40-50 TL aralığında değişiyor. Giderken yanınıza elma alıp atları da sevindirebilirsiniz.

at binmek

Carting ya da paintball

Çocuklarınız biraz daha büyükse carting ya da paintball da güzel bir seçenek olabilir. Her ikisi yapan özel yerler var. Yaş sınırı uyuyorsa aile böyle bir etkinlik yapabilirsiniz. Paintball da biraz canınız yanabilir dikkat!

paintball


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1289 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN