23 Nisan ya da sonrasında o hafta sonunu çocuklarınıza ayırmaya ne dersiniz? Öyle kapalı oyun alanları ya da AVM’lerde dolaşmaktan söz etmiyorum. Çocuklarınızla birlikte heyecanlı aktiviteler yapabileceğiniz bir hafta sonu tatili için tüyolar vermek istiyorum. Üstelik meteorolojiden de iyi haber geldi. 23 Nisan sonrası Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri havalar ısınmaya başlıyor. Öyleyse çıkın dağlara, bayırlara… Güneşi ve temiz havayı içinize sindirebileceğiniz keyifli önerilere göz atıp planlar yapmaya başlayın.

Uçurtma

Bahar ayının belki de en keyifli aktivitesidir uçurtma. Çünkü kışın soğuk hava ve sert rüzgar, yazın ise yetersiz rüzgar nedeniyle en iyi uçurtma uçurulacak mevsim ilkbahardır. 23 Nisan tatilinizde çocuklarınızla birlikte uçurtma keyfi yaşamaya ne dersiniz? Dilerseniz uçurtmanızı çocuğunuzla da birlikte yapın. Üsküdar’da uçurtma müzesi kurulmuş. Ucurtmadunyasi.com adresinden uçurtma yapma teknikleri de verilmiş. İstanbul’da boğazın iki yakası, Yeşilköy, Bostancı, Maltepe ve Büyükçekmece gibi sahil noktaları uçurtma uçurmak için ideal noktalar. Unutmayın uçurtmanızı 5-10 TL gibi bir rakama kırtasiyelerden satın alabilirsiniz. Sonrasında yapacağınız mini bir piknik, aktivitenizi daha da renklendirecektir.

Çocuklarla birlikte yapılabilecek aktivitiler

Bisiklet

Çocukların anne babalarıyla yapmaktan en çok zevk aldıkları şeylerin başında da bisiklet gelir. Pek tabi biz büyüklerin bir çoğunun da bisikleti yok. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız Florya, Bostancı sahillerinde belediyeden bisiklet kiralayabiliyorsunuz. Adalar’a giderseniz de bisiklet kiralama şansınız var. Antalya, Alanya, Fethiye, Marmaris gibi sahil yerlerinde de bisiklet kirala imkanı bulunuyor. Ailecek pedal çevirmeye ne dersiniz?

Doğa yürüyüşü: 

Bisiklet ya da uçurtma uçurmak istemiyorsunuz ya da uçurdunuz ve vaktiniz var o zaman doğar yürüyüşü seçeneğini değerlendirin. Çıplak ayakla toprağa basın, çimlerde yuvarlanın, şehir dışındaki köylerden yumurta, meyve gibi organik besin alışverişi yapın. Günün sonunda “İyi ki bahar gelmiş” duygusuna kapılacaksınız. Keşif Benim yapmaktan en keyif aldığım şeylerin başında geliyor keşif yapmak. Çocuğunuzla birlikte yeni yerler keşfetmek ya da doğada böcekleri, ağaçları anlatarak yürüyüşler yapmak, eğlenceli olacaktır. Öyle çok uzaklara da gitmenize gerek yok. Yakınınızdaki bir parkta, mesire alanında ya da şehre yakın ormanlık yerlerde yürüyüşe çıkın. Karınca ya da kuş yuvalarını gösterin. Ağaçların çiçeklerin cinslerini söyleyin ve bilmece oyunu oynayın yeter. Göreceksiniz çocuğunuzun dünyaya ve doğaya bakış açışı değişecektir.

Çocuklarla birlikte yapılabilecek aktivitiler

Yelken-Sörf:

Denize kıyısı olan pek çok şehirde yelken kulüpleri var. Bunlarda sık sık yelken kursları da açılıyor. Yelken sporuyla uğraşan bir yakınınız varsa çocuğunuza bu deneyimi yaşatın. Yelkende neymiş nereden bulacağız derseniz kayık kiralayabilirsiniz. Sörf sporu içinse uygun koşullar lazım. İzmirliler şanslısınız. Alaçatı’ya giderek sörf deneyimi yaşayabilirsiniz.

Balon ya da helikopter turu:

Kapadokya turları 23 Nisan’ın en popüler turlarıdır. Kapadokya’da gitmişken balon turu yapmadan olmaz. Fiyatı biraz pahalı kişi başı en az 100 Euro hatta daha faza para ödemeniz gerekir. Ama her zaman yaşayabileceğiniz bir deneyim olmayacağı için değer. İstanbul’da yaşayanlar için de helikopter turunu da önerebiliriz.

Çocuklarla birlikte yapılabilecek aktivitiler

Çiçek ve bitki ve ağaç ekimi:

Yaz geliyor mevsimlik çiçekler, meyve sebze fidelerinden alıp çocuğunuzla birlikte dikmeye ne dersiniz. Bahçeniz olmayabilir ancak saksı ya da balkonunuz varsa sorun değil. 5-10 TL’ye saksı alıp 50 kuruştan da fideler satın alarak 30-50 TL aralığında bir bütçeyle kendi sebzenizi ve çiçeklerinizi dikebilirsiniz. Çocuklarınız toprakla oynarken keyif alacak ve siz de üzerinizdeki elektriği atmış olacaksınız.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.