Çipli pasaport dönemi başladı


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
9 Aralık 2019 | 15

İçişleri Bakanlığı Avrupa Birliği ile Türkiye’nin arasında yapılan vizesiz seyahat protokollerinden biri olan çipli pasaport uygulamasına başladı. 1 Kasım’dan itibaren çipli pasaportların dağıtımına başlandı. Peki çipli pasaport nasıl olacak? Eski pasaportu ve pasaportunda vizesi olanlar ne yapacak?

Parmak izi yer alacak

Aslında çipli pasaportun görünümünde bir değişiklik olmayacak. Sadece arka kapağı biraz daha sert olacak. Parmak izlerinin de yer aldığı çipli pasaportlarda kişinin adı soyadı doğum yeri ve tarihi, uyruk ve kimlik ile pasaport numaraları cinsiyet gibi özellikleri de yer alacak. Yeni pasaport alacaklar çipli pasaport alacak peki eski pasaportu olanlar ne yapacak?

Parmak izi yer alacak

Ucuz Uçak Bileti Bulun

 

Eski pasaportlar bir süre daha geçerli

Eski pasaportlar bir süre daha geçerliliği koruyacak. Sonrasında dilerseniz yeni cüzdan ücreti ödeyerek pasaportunuzu çipli pasaporta çevirebilirsiniz. Bu arada halihazırda vizesi olanlar da yine eski pasaportlarını kullanmaya devam edecek. Bilindiği üzere AB ile göçmenlerin geri kabul anlaşması yapılmış buna karşın Türk vatandaşlarının Schengen ülkelerine vizesiz seyahat edebilmelerine olanak tanınması istenmişti. Konu henüz kabul görmedi. Ancak Türkiye Haziran ayından itibaren çipli pasaport çalışmalarına başladı. Stoktaki çipi olmayan pasaportların bitmesi üzerine de 1 Kasım’dan itibaren verilen tüm pasaportların çipli olacağı açıklandı.

Eski pasaportlar bir süre daha geçerli

 

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2113 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.