Yeni evlenecekler için çeyiz hesabı uygulaması 18 Nisan Pazartesi günü başladı. Evlilik amacıyla para biriktirmek isteyen gençler, isterlerse bankalarda mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açabilecek. Toplam 5.000 TL'ye kadar devlet katkısı almak için 27 yaşından küçük olmak ve daha önce evlenmemiş olmak gerekiyor. İlk kez ev alacaklara konut yardımı hesabı uygulamasının da ağustos ayında devreye girmesi bekleniyor.

İçindekiler

Düzenli ödeme yapmak şart

Peki bu çeyiz hesabı nedir? Çeyiz hesabı açmak isteyenlerin öncelikle düzenli ödeme yapması gerekiyor. Bunun için alt sınır aylık 100 TL, üst sınır ise aylık 1.000 TL. Katılımcı çeyiz hesabının açılışından itibaren sadece bir kez üst sınırı aşan bir tutar yatırabilir. Bu tutar da 15.000 TL'yi geçemez. Konut yardımı hesabında olduğu gibi çeyiz hesabında da 1 dönemi içinde 3 defadan fazla ödemeyi aksatmamak gerekiyor. Hesaptaki bakiye için de bir dönem içinde en fazla 2 kez çekim hakkı verilebilecek. Evleneceklere ve ilk kez ev alacaklara devlet katkısı yazısında da belirttiğimiz gibi çeyiz yardımı birikim tutarının %20'sini geçmiyor ve 5.000 TL ile sınırlı. İlk ödemelerin 2019 yılında yapılması bekleniyor.

 

En fazla 5.000 TL devlet katkısı alınabilecek

36-47 ay çeyiz hesabında para biriktirenler 4.000 TL, 48-59 ay biriktirenler 4.500 TL ve 60 ayın üzerinde birikim yapanlar 5.000 TL'yi geçmeyecek tutarda devlet katkısı alabilecek. Ayrıca mevduat hesabı faizi de ek olarak alınabilecek. Konut peşinatına devlet katkısı yazısında da ayrıntılarını belirttiğimiz üzere ilk kez ev alacak olanlar konut yardımı da alabilecek. Konut yardımı hesabının da ağustos ayı sonlarında devreye girmesi bekleniyor.

Bu arada 18-40 yaş arası çiftçiler de 30.000 TL'lik hibe desteği alabilecek. Hibe desteği almak isteyen çiftçiler başvurularını, 13 Nisan-12 Mayıs tarihleri arasında Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlükleri'ne şahsen yapabilir.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN