Bu yaz kime sorsam ‘Çeşme çok kalabalıktı, çok popülerdi’ sözünü duyuyorum. Çeşme’de üst üste açılan mekanlar, ünlülerin özellikle burayı tercih etmesi, Çeşme’yi hakikaten daha da popüler kıldı. Hal böyle olunca Çeşme’ye gidenlerin sayısında da artış oldu. Gençseniz, etrafınızda ünlüleri görüp arkadaşlarınıza falanca ile tatil yaptım havasını atacaksanız, eğlenceyi hele de plaj partilerini seviyorsanız biraz da her şey dahil otel konseptinden sıkıldıysanız Çeşme tam size göre. Tek handikabı pamuk eller ceplere yani çok para harcayacak olmanız. Bu yüzden tatilini Çeşme’de geçireceklere naçizane önerim şehir için daha küçük otellerde kalın, gezmek için çok paraya ihtiyacınız olacak. İşte gidilecek yerlerinden popüler adreslerine kadar Çeşme tatil önerileri…

Nerede konaklanır?

Öncelikle eğer çocuklu daha sakin bir tatil yapmak istiyorsanız Çeşme Sheraton, Raddison Blu Resort, Altınyunus, Ilıca Otel gibi büyük otelleri tercih edebilirsiniz. Onun dışında dediğim gibi paranız varsa Alaçatı otelleri tavsiyemdir, yoksa Çeşme’nin içindeki diğer oteller yeterli. Ancak gezmek için araba şart. Yani otel ve plaj arasında toplu taşımayla gezemezsiniz. Bir de eğer sörf, kitesurf gibi su sporlarına meraklıysanız o zaman Alaçatı’da hatta tam plajın dibinde konuşlanmış Süzer Otel’i tercih edebilirsiniz. Gündüzleri sörf derslerine katılmanız kolaylaşır.

Çeşme seyahat önerileri

Alaçatı’nın eski halini bilenler şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Benim gibi eskiden Alaçatı’ya gidip de bugünkü halini görüp bu müthiş değişimi fark edince şaşırıyorsunuz. Ancak Alaçatı’da yeme içme ve konaklama pahalı. Bir de aslında Alaçatı’nın dar sokaklarında yemek yemek ve kalabalıklar içerisinde ne konuştuğunuzun bile duyulması rahatsız ediyor olsa gerek, bu sene Kemalpaşa Caddesi’ndeki mekanlar aut oldu. Artık bahçesi geniş olan Mikasa, Balıklı Rum Meyhanesi, Asma Yaprağı gibi mekanlar daha popüler. En azından nefis Rum mezelerini rahat rahat yiyebilirsiniz.

Hangi plajlar popüler

Gelelim Çeşme’nin plajlarına…Eğlence ve aktivite arayanların tercihi Fun Beach. Altınkum’daki Fun Beach’in alanı çok büyük. Fazla tiki değil akşam üstü partileri güzel. Rus kızların dans gösterileri ilgi görüyor. Son yılların popüler sporu Flyboard için 200 TL’yi gözden çıkarmanız lazım. Hani böyle havaya uçtuğunuz spor. Before Sunset, Altınkum’daki bir başka plaj. Hafta sonu dolu olabilir rezervasyon şart. House müzik çalıyor, denizi diğer Çeşme beachlerine göre muhteşem değil. Sole Mare Aya Yorgi koyunun en lüks mekanı. Sosyetenin gözdelerini burada görebilirsiniz. Marrakech ise futbolcuların ve sanatçıların tercih ettiği bir yer. Rezervasyonsuz ve damsız almıyor. Biraz değişik bir beach görmek istiyorsanız Quente Beach Club’a gidebilirsiniz. Ilıca’daki bu plajda şifalı sıcak suyla dolu deniz manzaralı güzel bir havuz bulunuyor. Değişik bir deneyim olabilir. Eskinin popüler beachleri Babylon ve Paparazzi bu sene biraz sönük.

Çeşme seyahat önerileri

Nerede ne yenir?

Eğlencesinden ve içkisinden ödün vermek istemeyenler ayaküstü bir şeyler yemeyi tercih ediyor olmalı ki Kumrucu Erol tıklım tıklım. Alaçatı ve Ilıca’da şubeleri var. Benim popüler mekanım Otto. Pizzaları da atmosferi de çaldıkları müzik de güzel. Alaçatı’nın rüzgar değirmenleri arasındaki en yüksek tepesinde konumlanmış Alancha’nın lezzetleri de sunumu da manzarası da güzel. Alaçatı’daki Kuytu’nun mezeleri çok başarılı ve popüler bir yer. Çeşme’nin eski balıkçılarından Ferdi Baba yat limanında güzel bir yer açtı balık severlere duyurulur. Balık severlere bir başka önerimiz Çeşmelilerin Cevat’ın yeri dediği Dalyan Restaurant. Çok eski bir restoran. Çeşme’nin yerlisi arkadaşlarımın da ilk tercihi. Deniz ürünleri severler hele de ıstakoz, karides gibi deniz canlıları meraklıları için Istakozcucanbaba'yı tavsiye edeceğim. Çiftlikköy yolu üzerindeki bu mekanın ünü o kadar artmış ki yoğun dönemlerde bir hafta önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor. Ege lezzetlerine meraklıysanız Qoza iyi bir tercih olabilir. Alaçatı’daki Mia Casa, Maria'nın Bahçesi, Barbun, Tuval, Kydonia tercih edebileceğiniz diğer mekanlar.

Çeşme seyahat önerileri

Gece eğlence mekanları

Gelelim gece hayatına artık ünlü mekanların çoğu Alaçatı’da. Eskiden Çeşme’de beachlerdeki gece partileri ünlüydü şimdilerde Alaçatı’da çok sayıda mekan açıldı. Nar, Öküz, Tektekçi ve Otto Alaçatı’daki ünlü mekanlar. Aya Yorgi koyundaki Paparazzi ve Tren eğlenmeyi sevenlere alternatif olabilir. Çeşme biraz pahalı ve kalabalık olsa da keyifli ve eğlenceli bir yer. Bu arada plajlara gitmek için Vodafone Red %50 indirim sağlıyor.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2311 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.