1999 depremini yaşayan biri olarak en ufak bir sarsıntıda deprem araştırması yaparım. Biraz sallansak hemen Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nün sitesine girerim ve ülkemizde kaydedilen irili ufaklı deprem listesini incelerim.

Siz de benim gibi depremlerden etkilenen biriyseniz artık kolayı var. Kandilli Rasathanesi tüm android telefon ve tabletler, iPhone ve iPad’lere yüklenen deprem uygulaması hazırladı.

Deprem nerede nasıl hissedildi

Bu uygulama depremler hakkında kullanıcıları bilgilendirmek, Türkiye’nin depremsellik tarihine ulaşma imkanı amaçlıyor. Ayrıca uygulamayı indiren kişi deprem yaşadığı zaman depremi nasıl hissettiklerini Kandilli Rasathanesi’ne iletebilecek. Böylece depremin nerede nasıl hissedildiği konusunda veriler hazırlanacak.

Tüm depremleri görebilirsiniz

Uygulamayla ülkemizde meydana gelen depremleri, şiddetleri ve saatleriyle görebiliyorsunuz. Harita üzerinde depremler hakkında bilgi alabileceksiniz. Elinizin altında kolayca ulaşabileceğiniz böyle bir bilgi olmasını isterseniz yapmanız gereken şey uygulamayı yüklemek.

Andorid telefonlar için aşağıdaki linki yüklemeniz yeterli:

https://play.google.com/store/apps/details?id=deprembilgisistemi.v21

IOS işletim sistemi için de bu linki tıklayabilirsiniz:

https://itunes.apple.com/tr/app/deprem-bilgi-sistemi/id658265387?mt=8

Tuğba Hacıbayramoğlu
2311 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.