Küçük çocuklarımıza cep telefonu vermekten çekiniyoruz ancak onların baskıları sonucu, bu tartışmanın ne yazık ki kaybedeni oluyoruz. Peki çocuğunuza cep telefonu vermek zorunda kaldıysanız onun sizin için avantajlı yönleri olduğunu da biliyor musunuz? Örneğin çocuğunuzun nerede olduğunu bildiren cep telefonu uygulamaları var.

GPS aracılığıyla çocuğunuzun lokasyon bilgisini sorgulayabilirsiniz. Çocuğum nerede uygulamasını yükleyerek bulunduğu yerleri takip edebilir, size istediğiniz sıklıkta SMS ile bilgi verilmesini sağlayabilirsiniz. Android uygulaması olan bu uygulama ile eğer internet bağlantısı sağlanamasa bile Google Maps linki gönderilebiliyor. Uygulamayı takip etmek istediğiniz cep telefonuna yüklemeniz yeterli.

Turkcell’den ‘Çocuğum Güvende’ uygulaması

IOS işletim sistemine sahip telefonlar içinse Turkcell bir uygulama başlattı. Turkcell’in “Çocuğum Güvende” servisiyle 7-14 yaş arasındaki çocukların cep telefonuyla sadece uygun görülen kişileri aramasını sağlanıyor. Kimlerden çağrı ya da SMS alabileceği belirleniyor. Bu servis acil durumlarda çocuğun nerede olduğunu SMS ile öğrenilmesini ve deprem durumunda en son konum bilgisinin otomatik olarak SMS’le iletilmesini de sağlıyor. Güvenli internet özelliği ile istenilen profili seçip, çocuğun zararlı içeriklere ulaşması da engelleniyor.

ACİL uygulamasıyla kaybolma

Turkcell Güvenlik kapsamında yer alan Kişisel Güvenlik servisleri içinde, kritik durumlarda hayat kurtarabilecek "ACİL" uygulaması da yer alıyor. Ücretsiz sunulan Acil uygulaması ile telefonun GPS ve WiFi özellikleri Turkcell baz istasyon verisi ile birleştirilerek daha hassas bir konum tespiti yapılıyor.

Kişiler, tek bir tuşa basarak acil durum mesajını SMS/e-posta olarak yakınlarına,112/155 gibi acil yardım numaraları üzerinden yetkililerle ya da Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar üzerinden tüm listeye gönderebiliyor. Android ve iPhone telefonlarda çalışan Turkcell Güvenlik uygulamasını ücretsiz olarak indirebilmek için 'GUVEN' yazıp 2222'ye göndermek yeterli.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2305 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.