Yıllarca sıra bekleyip evimize bağlayabildiğimiz sabit telefonlar artık yerini cep telefonlarına bırakmaya başladı. Bilgi Teknolojileri Kurumu BTK’nın verilerine göre sabit telefon sayısındaki düşüş 2012 yılında da devam etti ve bu yıl 1 milyon 210 bin kişi sabit telefon aboneliğini iptal ettirdi.

Dile kolay yıllar önce evimize telefon bağlatmak için sıra beklenir ve konu komşu pek çok kişi bir telefon kullanmak zorunda kalırdı. Şimdilerde ise küçük çocuklarda bile kendilerine ait cep telefonu var. Ve artık neredeyse ülke nüfusuna yakın (bebekler, küçük çocuklar ve ihtiyarları saymasak) cep telefonu kullanıcısı var.

İçindekiler

Cep telefonu kullanıcısı 67 milyona yükseldi

BTK’nın verilerine göre yılsonu itibariyle cep telefonu kullanıcısı sayısı 65 milyondan 67 milyona çıkacak. Oysaki sabit telefon kullanıcısı ise bu yıl 1 milyon 210 bin kişi azalarak 14 milyona düştü. Bir başka deyişle ülkemizde her 100 kişiden 89’u cep telefonu kullanırken, sabit telefon kullanıcı sayısı yüzde 19 oldu. BTK verilerine göre internet kullanımında da ciddi bir artış var.

 

Evinde internet olan hane sayısı yüzde 47’ye yükseldi.

İnternet kullanıcısı sayısı yüzde 48’e yükseldi Gazetecilik mesleğine ilk başladığım yıllarda 1997-98 yıllarında zar zor bağlanabildiğimiz ve koskoca gazete binasında bir iki tane olan internet bağlantılı bilgisayarlar şimdi her yerde. Artık modemler sayesinde internete her yerden girebiliyoruz.

2012 yılı Hanelerde Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması sonuçlarına göre 16-74 yaş grubundaki bireyler arasında bilgisayar kullananların oranı yüzde 48.7 oldu. İnternet kullanıcılarının sayısı ise yüzde 47.4’e ulaştı. Bu arada internet servis sağlayıcısını yılda 4 kez değiştirebileceğinizi de hatırlatalım. Konuyla ilgili yazımızdan bilgi edinebilirsiniz…

Türkiye’deki 100 evden 47.2’sinde internet bulunurken, bu hanelerin yüzde 91.5’inde geniş bant erişim tercih edildi.

3G’ye talep çok

Ağustos 2009’da başlayan üçüncü nesil (3G) kullanımındaki hızlı artış devam ediyor. Haziran 2011’de 24,8 milyon olan 3G abone sayısı, bir yıl içinde yaklaşık 13 milyonluk artışla 37,7 milyona; 3,6 milyon olan mobil geniş bant erişim hizmetlerini kullanan abone sayısı ise 10,6 milyona yükseldi.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN