Cep telefonunuza yüklenen ‘Arayan kim’ ya da ‘Arayanı göster’ konseptli uygulamaları kullananlar dikkat! Uygulamaları dikkatli indirmediğiniz taktirde telefon defterinizdeki numaraları kaptırabilirsiniz.

Ntvmsnbc.com adlı internet sitesinde yer alan bir yazıya göre "Arayan kim" ya da "Arayanı göster" konseptli söz konusu mobil uygulamalar, uygulama dükkanlarından ücretsiz indirilebiliyor. Ancak kurulum sırasında önceden tanımlı olarak kullanıcıya sormadan telefon rehberini mobil ağ ya da yerel internet üzerinden yurtdışındaki kendi sunucusuna aktarabilirsiniz.

Paylaşım yaparken internet bağlantısını kesin

Genel olarak "Numara Paylaşım Kulübü" olarak adlandırılan bu uygulamanın rehberini almasını istemeyen kullanıcının, programı indirdikten sonra hızlı bir şekilde cihazın her türlü internet bağlantısını kesip, ayarlar menüsüne girerek önceden işaretli olan kutucuğun içerisini boşaltması gerekiyor. Bu kulüplere girdiğinizde sizin telefon numaralarınız kaydedilir, çıkmak istediğinizde numaralar otomatik siliniyor ancak ayrıldığınızda da paylaşılan numaralara ulaşamıyorsunuz.

Gizli kalmak isteyenlerin de numaraları görünebiliyor

Yazılım numaraları sunucuya aktarırken kişi hangi isimle kayıt ediyorsa o isimle gönderiyor. Dolayısıyla birini rehberine kötü bir isimle kaydeden kişinin listesi, sunucuya aktarıldıktan sonra başka makinelerde de aynı kötü isimle görülebiliyor. Ayrıca bu paylaşımlardan dolayı isminin gizli kalmasını isteyenlerin de numaraları gözükebiliyor. Bu yüzden böyle bir paylaşım yaparken çok dikkatli olmanızda fayda var.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2329 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.