Cep telefonu kullanıcıları dikkat!

betulsungurlu
İçindekiler

Bu sene mobil abonelere yönelik birçok yeni düzenleme geldi. 68 milyona yakın aboneliğin bulunduğu Türkiye’de, bu düzenlemeler hepimizi ucundan kıyısından da olsa mutlaka ilgilendiriyor.

Bunları sizin için derledik:

İnternet üzerinden hat sorgulama hizmeti

Sorgulamasam da olur demeyin, kontrol etmekte fayda var. Yetkilerin açıklamalarına göre bu sorgulamadan sonra 1 milyon 600 bin kişi kendilerine ait olmayan birden fazla, 15 bin 172 kişi ise kendilerine ait olmayan 10’dan fazla hat olduğunu öğrendi. Sorgulama işlemi https://hat-sorgulama.btk.gov.tr/ adresinden TC kimlik numarası ve üzerinize kayıtlı bir GSM numarası ile yapılabiliyor. Sizin olmadığı halde üzerinize görünen hat varsa ilgili işletmeciye başvurarak iptal ettirebilirsiniz.

Başkasına ait hat kullananlara hattı üzerine almak hakkı

Eğer siz de başkası adına kayıtlı bir GSM hattı kullanıyorsanız ilgili işletmeciye başvurup taahhütname imzalayarak hattı kendi üzerinize ücretsiz olarak aldırabilirsiniz. BTK kararına göre, kullanıcıların hatları kendi üzerlerine kaydettirebilmeleri halinde gerekli vergi ve harç gibi masraflar GSM işletmecileri tarafından karşılanacak. Yalnız bu haktan yararlanabilme süresi 1.Ekim.2013’te doluyor. Elbette bu telefon hatlarının eski abonelerine de itiraz hakkı doğuyor ama bu kişiler 1.Ekim.2014’e kadar itiraz etmezse hat üzerindeki hakları sona eriyor.

Üst sınır ile fatura şokundan kurtulma

Resmi olarak Temmuz.2013’te yürürlüğe giren uygulama ile tüm operatörler, abonenin aylık kullanımı kendisinin belirlediği sınırı geçince bilgilendirme mesajı atacak. Böylece ay sonunda fatura şoku yaşanmasının önüne geçmesi planlanıyor.

Taahhütname iptallerinde tüketicinin korunması:

Yine Temmuz.2013’te yürürlüğe giren uygulama ile aboneler taahhütnamelerini sonlandırdığı takdirde almış oldukları indirimler toplamı ya da kalan ayların toplam bedelleri seçeneklerinden hangisi tüketici lehine ise yalnızca o tutardan sorumlu olacak.

SMS ve ses ara bağlantı ücretlerinde indirim:

Ara bağlantı ücreti, diğer operatöre doğru yapılan arama ya da gönderilen SMS için operatörün ödediği ücrettir. Temmuz 2013 itibariyle yürürlüğe giren yeni fiyatlandırma ile BTK, SMS ara bağlantı ücretlerinde yüzde 75, diğer ara bağlantı ücretlerinde ise yüzde 20 indirim yaptı. Söz konusu fiyatlandırmanın tüketiciye, özellikle diğer yöne aramalarda indirim olarak yansıması bekleniyor.

Abonelik sözleşmesi ve taahhütnamelere internetten erişim:

BTK’nın yeni kararı ile mobil aboneler artık abonelik sözleşmelerine veya imzaladığı diğer taahhütnamelere abonesi olduğu işletmecinin internet sayfası üzerinden ulaşabilecek. 01. Eylül.2013’ten sonra imzalanan sözleşmelere imza tarihinden en geç üç ay içinde; Eylül 2013’ten önce imzalanan sözleşmelere ise 01.09.2014 tarihinden itibaren ulaşılabilmeye başlanacak.

E-fatura ücret iptali:

BTK kararına göre ayrıntılı e-faturanın aboneler tarafından talep edilmesi halinde söz konusu hizmet için herhangi bir ücret talep edilemeyecek.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar