Cep telefonu faturaları ayrıntılı hale geliyor

tugbahacibayramoglu

Cep telefonu konusunda vatandaşa yönelik çok sayıda düzenlemeye imza atan Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) cep telefonu faturalarının daha anlaşılır olması için çalışma başlattı.

Hepimizin başına gelmiştir. Cep telefonu faturasına baktığınızda konuşma ücretinin iki katı hatta daha fazla para ödediğimizi görürüz. Vergiler, diğer işlemler vs. Konuyla ilgili çok sayıda şikayet alan BTK faturaların daha sade ve basit bir dille yazılması ve daha anlaşılır olması için çalışma başlattı.

İçindekiler

Faturalar ayrıntılı olacak

BTK’nın yaptığı yazılı açıklamaya göre bu çalışmayla faturada aramanın yapıldığı tarih ve saat, her bir arama için arama süresi ve arama ücreti, toplam arama sayısı ve toplam konuşma süresi yer alacak. Uluslararası dolaşımda ve yurt dışına doğru yapılan çağrılarda aranan numaranın yanında aranan ülkeye ilişkin ülke adı gibi açıklayıcı bilgi ile uluslararası dolaşımda aramanın başlatıldığı ülke bilgisi de faturada yer alacak.

Taahhüt ayrıntıları faturade yer alacak

Taahhüt bulunması halinde başlangıç ve bitiş tarihlerinin, taahhüt bitiminden sonra uygulanacak tarifenin adı ve ücretinin, taahhüt verildiği durumlarda aboneliğin feshi halinde uygulanacak cezai ücret veya cayma bedelleri ile bunların hesaplanmasına ilişkin açık ve net bilgininfaturada yer alması gerekecek.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN