Cep telefonu abonelerine taahhütten vazgeçme kolaylığı

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Cep telefonu aboneleri taahhütten vazgeçmeleri halinde iki ücret ödemeyecek. 1 Nisan’da yürürlüğe giren uygulamayla taahhütten vazgeçen abone, indirimlerin toplam bedeli ile kalan ayların toplam bedeli seçeneklerinden hangisi uygunsa onu tercih edebilecek.

Taahhütten vazgeçene iki seçenek

Basit bir anlatımla daha önce taahhütten vazgeçtiğinizde paketin kalan bedellerini ödemek zorunda kalıyorduk, bu yüzden de seçtiğimiz paketten memnun olmasak bile sürenin geçmesini bekliyorduk. Tüketicilerin bu konudaki şikayetleri üzerine düzenlemeye giden Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK), internet sitesinden uygulamayı duyurdu.

 

1 Nisan’da yürürlüğe girdi

Buna göre 1 Nisan 2013 itibariyle yürürlüğe giren yeni uygulamaya göre aboneler taahhütlerini sonlandığı ay itibariyle almış oldukları indirimlerin toplam bedelleri ya da kalan ayların toplam bedelleri seçeneklerinden hangisi avantajlıysa onu seçerek o tutardan sorumlu olacaklar. Ayrıca işletmeciler taahhüt süresi boyunca belirlenen tarifeler ve hizmet şartlarında abone lehine olmayan hiçbir düzenleme yapamayacaklar. Ayrıca GSM firmaları taahhüttün ne kadarının tamamlandığı ve ne zaman biteceği yönünde duyuruları da yapmak zorunda kalacaklar.

BTK’ya tebrik

Ben de taahhüt nedeniyle memnun olmadığım paketleri değiştirmek istemiş ancak cezası nedeniyle vazgeçmiştim. Vatandaş adına sevindirici bir gelişme. Bu arada abonelerin sıkıntılarıyla ilgili konularda operatör firmalara sıkı denetim uygulayan Bilgi Teknolojileri Kurumu’nu tebrik etmek lazım. Çok sayıda yaptırım uyguluyorlar. Ancak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan ise benzer yaklaşımı göremiyoruz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar