Cep telefonları banka ve kredi kartı olabilecek

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) cep telefonu ile temassız ödeme altyapısını tamamladı. BKM'nin sağladığı yeni sistem sayesinde cep telefonları banka ve kredi kartı olarak kullanılabilecek.

BKM’nin bu yeni sistemi Yakın Alan İletişimi denilen (Near Field Communication, NFC) sistemiyle sorunsuz bir şekilde yapılabilecek. NFC uyumlu akıllı telefonlara sahip kart kullanıcıları, her türlü ürün ve hizmet ödemelerini cep telefonlarıyla yapabilecek.

Kredi kartı yerine geçecek

Kartı yanında olmayanların otobüs, tren, metro kullanımında ve günlük hayatta yapılan birçok küçük tutarlı ödemede, NFC uyumlu akıllı telefonları turnikeye okutarak gerçekleştirilebilecek.

POS cihazına yaklaştırmak yeterli

Bunun için NFC uyumlu akıllı cep telefonlarını ödeme noktasındaki temassız POS cihazına yaklaştırmak yeterli olacak. BKM Genel Müdürü Soner Canko, NFC altyapısının tüm bankaları, tüm mobil operatörleri ve tüm cep telefonu markalarını destekleyecek şekilde konumlandırıldığını açıkladı.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar