Cebinizdeki paranın satın alma gücünü artırın

betulsungurlu
İçindekiler

2011’de yıllık enflasyon yüzde 10’un üzerinde gerçekleşti. 2012 yıl sonu enflasyonu için,  Merkez Bankası yüzde 6,5’u hedeflese de evdeki hesabın çarşıya uymadığını biliyoruz.  Piyasa uzmanlarının Mayıs ayı itibariyle yaptığı tahminlere göre 2012 yıl sonu enflasyonu yüzde 8’e yaklaşacak. Yani geçtiğimiz sene olduğu gibi 2012’de de sadece TL yatırımlarımız değil, cebimizdeki paramız da enflasyon karşında değer kaybetmeye devam edecek.

Eskiden olduğu gibi yüksek enflasyon döneminde olmasak da hiçbirimiz paramızın değer kaybetmesini istemeyiz. Yalnız cebimizdeki paranın  birikimlerimizden farklı olarak her an elimizin altında olması gerekir. Bunun için günlük yatırım araçlarına yöneliriz. Günlük yatırım araçları ile paranız hesapta dururken gecelik faiz kazanır, gerektiğinde ihtiyaç kadar kullanılır, geriye kalan yine faiz kazanmaya devam eder.  Banka hesabınızda ay içerisinde harcanmayı bekleyen maaşınızın da cebinizdeki para sayıldığını hatırlatalım.

B tipi likit fon mu, günlük mevduat mı?

Sabit getirili günlük yatırım araçları arasında “B tipi likit fon”  ilk aklımıza gelen yatırım aracı olsa da genellikle bu fonların yıllık getirisi enflasyonun altında kalır. Örneğin 2011’de piyasaki B tipi likit fonların yıllık getirisi ortalama olarak %4-4,5 aralığında gerçekleşmiştir. Oysa yazının başında da söylediğimiz gibi 2011’de enflasyon %10’un üzerinde gerçekleştiğinden likit fon yatırımcısı aslında 2011’de parasının değerini koruyamadı diyebiliriz.

B tipi likit fonlar bu gerçeğe rağmen hala popülaritesini korusa da şimdilerde bankaların gecelik faiz veren mevduat ürünleri bu fonların yerine geçmeye hazırlanıyor. ING Bank’ın Turuncu Hesabı da gecelik faiz uygulaması ve rekabetçi fiyatlaması ile B tipi likit fonun tahtını sallamaya başlayan yatırım araçlarından biri. Turuncu hesap, yatırımcısını enflasyona karşı korumakla kalmıyor üzerine reel faiz de kazandırıyor. Üstelik diğerlerinin aksine hesap işlem ücreti, havale/EFT masrafı da yok.

Şu an ki fiyatlamalara göre ilk ay yıllık %11, devam eden aylarda ise %10 faiz uygulayan bu hesapta stopajı düştükten sonra faiz kazancınız ilk ay %9,35 kalan aylarda ise %8,5. Yani her iki durumda da yıllık tahmini %8 enflasyonun üzerinde reel kazancınız söz konusu. Piyasada başka bankaların benzer mevduat ürünleri ile karşılaştırdığımızda da ING Bank’ın şu an ki fiyatlamasının oldukça cazip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. (Turuncu hesabın bu oranları 100 bin TL altı için geçerli)

Üstelik bir çok yatırım aracından farklı olarak saat 17:00’ye kadar hesabınıza yatırdığınız her TL, ertesi gün faizi ile birlikte hesabınıza geri dönüyor. Sabit getiri arayan ve likit kalmayı tercih eden yatırımcılar ile cebindeki parayı enflasyona karşı korumaya çalışanlara tavsiye ederiz. 

Yazar : Betül Sungurlu

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar